Iran – podejrzewany o dążenie do zbudowania broni jądrowej – wysyła w kierunku Zachodu coraz bardziej sprzeczne sygnały. Państwowe media podały wczoraj informację o wstrzymaniu przez ten kraj eksportu ropy naftowej do UE, po czym zdementowało ją ministerstwo ds. ropy. Mało tego: w czasie gdy prezydent Mahmud Ahmadineżad chwalił się postępami w programie nuklearnym, inna stacja telewizyjna podała, że Teheran jest gotów wrócić do rozmów z mocarstwami.

Informacja o wstrzymaniu eksportu spowodowała wzrost jej cen o 1,23 dol – do 118,58 dolara za baryłkę, czyli najwyższy od miesiąca.

Niemniej irańskie embargo jest tylko kwestią czasu. Po tym jak Unia Europejska zdecydowała w styczniu, że wszystkie kontrakty na import ropy z Iranu w ramach sankcji wygasną z końcem czerwca, Teheran zapowiedział, że wcześniej sam wstrzyma eksport, by w ten sposób zwiększyć cenę na światowych rynkach i zaszkodzić przeżywającym kłopoty finansowe państwom Unii. Największymi w UE odbiorcami irańskiej ropy są bowiem kraje najbardziej zadłużone – Grecja, Włochy i Hiszpania. Zresztą na to wskazuje też dementi ministerstwa ds. ropy – oświadczyło ono, że taką decyzję ogłosi Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Ropa naftowa jest najważniejszym towarem eksportowym Iranu, ale do UE trafia tylko ok. 20 proc. surowca z tego kraju.

>>> Czytaj też: Iran chwali się postępami w pracach nad programem jądrowym

Zdaniem analityków w najbliższych tygodniach cena baryłki ropy Brent przekroczy 120 dolarów.

Tymczasem wzmagając presję na Zachód – bądź ewentualną pozycję negocjacyjną – Ahmadineżad pochwalił się wczoraj osiągnięciami irańskich naukowców. Załadował wzbogacone do 20 proc. pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie i był w zakładzie wzbogacania uranu w Natanz, gdzie oglądał nową generację wirówek. Tymczasem jak podała irańska arabskojęzyczna stacja Al-Alam, władze w Teheranie przekazały unijnej szefowej dyplomacji Catherine Ashton list, w którym deklarują gotowość wznowienia rozmów z Zachodem na temat swojego programu jądrowego. Iran utrzymuje, że ma on charakter wyłącznie pokojowy.