Natomiast w perspektywie najbliższych godzin istotne będą dane nt. indeksu zaufania konsumentów Conference Board za luty, które poznamy o godz. 16:00. Spodziewany odczyt na poziomie 63,0 pkt. wobec 61,1 pkt. będzie najpewniej konfrontowany z dość dobrymi wyliczeniami Uniwersytetu Michigan, które poznaliśmy w ostatni piątek – innymi słowy „musi” być lepszy od oficjalnych 63 pkt.

Zwłaszcza, że nastroje inwestorom nieco popsuły dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku podane o godz. 14:30, które w styczniu nieoczekiwanie spadły o 4 proc. m/m (pogorszenie zaobserwowano też we wszystkich pozostałych subwskaźnikach).

Poza tym inwestorzy w zasadzie nie zareagowali na opublikowane dzisiaj dobre wyniki przetargu włoskich obligacji, lepsze wskaźniki nastrojów gospodarczych w strefie euro (w lutym 94,4 pkt.), czy też zapewnienia portugalskiego ministra finansów i przedstawicieli Troiki, iż kolejna transza pomocy finansowej dla Lizbony (14 mld EUR) zostanie wypłacona zgodnie z planem. To w pewnym sensie może pokazywać, iż rynek pomału przestaje reagować na pozytywne informacje (które zaczynają być przewidywalne), a szuka nowego impulsu (który siłą rzeczy musi być negatywny).

Na razie pesymiści mają kilka argumentów: pierwszy to omawiana szeroko w rannym raporcie kwestia jutrzejszego spotkania ISDA; drugi ryzyko, że jutrzejszy przetarg LTRO jest w dużej mierze zdyskontowany; trzeci to obawy, iż zaplanowany na 1-2 marca szczyt UE nic nowego nie wniesie (jeszcze wczoraj szef Komisji Europejskiej przyznał, iż dopóki nie zostanie domknięta kwestia umorzenia części greckiego długu, dopóty nie należy oczekiwać wiążącej debaty nad zwiększeniem funduszy ratunkowych EFSF i ESM). Czwarty to wspomniane już słabsze dane z USA, które zestawione z faktem drożejącej ropy, mogą prowokować dodatkową niepewność związaną z perspektywami dla tamtejszej gospodarki.

Reklama

Sytuacja techniczna EUR/USD pokazuje, że na razie ranny szczyt na 1,3462 pozostaje niepokonany, a rynek zaczyna delikatnie zsuwać się w dół – o godz. 15:18 oscylowaliśmy wokół 1,3440. Korekta jest bardzo płytka i w zasadzie nie wskazuje na to, abyśmy dzisiaj mieli spaść w okolice wsparcia na 1,3380. Nie można jednak założyć, że w ciągu najbliższych godzin dojdzie do ustanowienia nowego szczytu powyżej piątkowych 1,3486. To raczej scenariusz na jutro – test 1,3490-1,3520.

Emocje związane z jutrzejszym przetargiem LTRO dobrze widać na złotym, który złamał dzisiaj ważny poziom 4,15 zł za euro i ma szanse w perspektywie najbliższych kilkunastu godzin osiągnąć zakładane w raportach tygodniowych okolice 4,12 zł – powinny być one silnym wsparciem. Rośnie jednak prawdopodobieństwo realizacji zysków i to już od jutrzejszego wieczora – nie będzie ono jednak związane z czynnikami lokalnymi, a globalnymi – warto zwrócić uwagę, że wykresy notowań złotego zachowują się podobnie jak chociażby walut z grupy BRICS (zwłaszcza reala, czy indyjskiej rupii), gdzie widać coraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia korekty.

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.