Wzrósł też dochód narodowy przypadający na mieszkańca liczony według siły nabywczej i wyniósł 16,7 tys. USD wobec 15,9 tys. USD w 2010 roku. Ten wskaźnik pokazuje zamożność społeczeństwa. Na 2012 rok Kreml oczekuje wzrostu ekonomicznego na poziomie 3,7%, co w obecnej trudnej sytuacji na świecie byłoby całkiem dobrym wynikiem. Produkcja przemysłowa wzrosła w 2011 roku o 4,7%.

>>> Czytaj też: Prywatne firmy wchodzą do Arktyki. Rosja sobie nie radzi

Pomimo wielu negatywnych zjawisk społecznych kraj idzie do przodu. Po latach usilnych starań Rosja została przyjęta do Światowej Organizacji Handlu (WTO), i to na korzystnych dla siebie warunkach. Jest to dowód uznania dla wielu pozytywnych przemian gospodarczych i wzrostu znaczenia ekonomicznego.

>>> Polecamy: Polską gospodarkę czeka spowolnienie. Na razie hamuje przemysł

Reklama

Rosja to drugi na świecie producent ropy naftowej i gazu ziemnego. Pod względem eksportu gazu (200 mld metrów sześciennych rocznie) zajmuje pierwsze miejsce na świecie, także pod względem jego naturalnych zasobów stanowiących 45 bln metrów sześciennych. Z kolei udowodnione zasoby ropy naftowej stanowią 60 mld baryłek, co je plasuje na ósmym miejscu na świecie. Ma więc rosyjska gospodarka zapewnione dochody na wiele dekad.

Sytuacji finansów publicznych Rosji może pozazdrościć wiele rozwiniętych krajów. Dług publiczny stanowi około 11% PKB. Z kolei saldo budżetowe jest dodatnie i wykazuje nadwyżkę przychodów rządowych nad wydatkami w wysokości 0,4% PKB.

Rosja ma więc całkiem dobrą sytuację ekonomiczną i perspektywy a jeszcze w latach 90-tych przeżywała załamanie gospodarcze. Hiperinflacja w szczycie sięgnęła 2333%. W poprzedniej dekadzie jej poziom znacząco zredukowano. Duży sukces odniesiono w ostatnich miesiącach, kiedy inflacja spadła z poziomu bliskiego 10% do 4,14% w pierwszym kwartale 2012 roku. W styczniu bank centralny nieznacznie obniżył stopy procentowe – podstawowa stawka wynosi aktualnie 8,0%. Rosja należy do krajów o stosunkowo niskiej stopie bezrobocia, w styczniu tego roku utrzymywało się ono na poziomie 6,3%, rok wcześniej wynosiło 7,8%.

Dodatni wynik wymiany handlowej z zagranicą ma znaczący wpływ na rosyjski PKB oraz saldo na rachunku obrotów bieżących, które na koniec ubiegłego roku wyniosło +90 mld USD. W ubiegłym roku wartość eksportu wyniosła 498,6 mld USD a importu 310,1 mld USD. Utrzymująca się od lat nadwyżka w obrotach handlowych pozwoliła na zgromadzenie dużych rezerw walutowych, które przekroczyły wartość 500 mld USD, z tego 9% jest ulokowane w 883,3 tonach złota, a jego zapasy są systematycznie powiększane.

Władimir Putin będąc jeszcze premierem oświadczył, że kraj musi zmniejszyć uzależnienie przychodów od gazu i ropy naftowej i przestawić się na rozwój gospodarki innowacyjnej aby stworzyć co najmniej 25 milionów miejsc pracy. Większość Rosjan pozytywnie ocenia propozycje Władimira Putina dotyczące zaostrzenia polityki migracyjnej. Największą poparciem Rosjan cieszy się inicjatywa dotycząca zapobiegania powstawaniu enklaw narodowych, co powinno zapobiec rozwojowi nacjonalizmów i terroryzmu.

Rosja wyda do 2015 roku kwotę 2,9 mld dolarów na budowę nowych i remont starych arsenałów wojennych – oświadczył wysokiej rangi urzędnik Ministerstwa Obrony. Rosyjska broń cieszy się popytem na całym świecie, czego dowodem jest kontrakt na dostawę dla amerykańskiej policji broni półautomatycznej typu Sajga 12 wzorowanej na słynnym kałasznikowie.

Wskaźnik nastrojów menedżerów logistyki HSBC Russia Manufacturing Index™ (PMI™), pokazujący sytuację w rosyjskim przemyśle oraz perspektywy na najbliższy okres wyniósł w lutym 50,7 pkt. Lepiej prezentował się indeks PMI dotyczący usług osiągając 55,3 pkt. Należy dodać, że wartości PMI powyżej 50 pkt. świadczą, że gospodarka znajduje się w stanie rozwoju a poniżej oznaczają depresję.