CBOS poinformował, że wraz z partnerami z Węgier (TÁRKI), Czech (CVVM) i Słowacji (FOCUS) prowadził badania porównawcze wśród mieszkańców państw Grupy Wyszehradzkiej, których pytano o ocenę sytuacji ekonomicznej kraju i gospodarstw domowych oraz o przewidywania dotyczące ich rozwoju w najbliższym roku.

"W styczniu tego roku większość Czechów, Słowaków i Węgrów oceniała sytuację gospodarczą w swoich krajach jako złą; najbardziej pesymistyczne nastroje w tej dziedzinie panowały na Węgrzech. W Polsce negatywna diagnoza kondycji gospodarki była deklarowana równie często jak opinia, że jest ona przeciętna" - napisano w komunikacie.

CBOS podał, że choć nastroje ekonomiczne w Polsce ostatnio dość znacząco się pogorszyły (z marcowych badań wynika, że odsetek niezadowolonych z sytuacji gospodarczej wzrósł z 36 proc. do 43 proc., a odsetek oceniających ją pozytywnie zmalał z 22 proc. do 17 proc.), to ciągle nie są tak złe, jak oceny Czechów, Słowaków i Węgrów.

Według Polaków sytuacja gospodarcza kraju w najbliższym czasie się nie zmieni (44 proc.), ale 36 proc. uważała, że będzie gorzej, optymistami było 12 proc. pytanych, a 8 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Reklama

"Największe obawy przed pogorszeniem stanu gospodarki mieli Czesi (74 proc.). Obawy o przyszłość gospodarczą kraju wyrażała także ponad połowa Węgrów (53 proc.) i przeważający odsetek Słowaków (45 proc.)" - poinformował CBOS.

Jednocześnie wśród Węgrów jest największy w Grupie Wyszehradzkiej odsetek optymistów (13 proc.). Poprawy sytuacji gospodarczej spodziewało się 12 proc. Polaków, 11 proc. Słowaków i 3 proc. Czechów.

>>> Czytaj też: Ścigamy Unię Europejską. W zarobkach dogonimy ją już za 65 lat

"Polacy najkorzystniej postrzegali w styczniu sytuację materialną swoich gospodarstw domowych (41 proc. uznała, że jest ona dobra - PAP). Zbliżone oceny w tej dziedzinie deklarowali Czesi (36 proc.). Przeważnie przeciętnie oceniali swoją sytuację materialną Słowacy (53 proc.), z kolei Węgrzy byli z niej wyraźnie niezadowoleni - ponad połowa z nich określała ją jako złą (56 proc.), a bardzo nieliczni (6 proc.) - jako dobrą" - napisano w komunikacie.

Z badań wynika, że Polacy oraz Słowacy najczęściej zakładają, że ich sytuacja finansowa nie zmieni się w najbliższym roku (odpowiednio 60 proc. i 50 proc.), a wśród Węgrów i Czechów przeważają pesymiści (50 proc. i 55 proc.).

CBOS wskazał, że w porównaniu z poprzednim badaniem nastrojów ekonomicznych (prowadzonym latem 2011 r.), styczniowe oceny sytuacji gospodarczej w Polsce i Czechach znacząco się nie zmieniły, natomiast pogorszyły się nastroje Węgrów i Słowaków.

"Obecne oceny warunków życia w Polsce i u naszych sąsiadów są podobne do wówczas deklarowanych, pogorszyły się natomiast na Węgrzech, gdzie - jak wynika z deklaracji - znacznie przybyło osób znajdujących się w złej sytuacji finansowej" - podał CBOS.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Europie: zobacz najnowsze dane Eurostatu

Badanie przeprowadzono 5-11 stycznia br. na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji przeprowadzono 10-16 stycznia br. (wzięło w nim udział 1076 osób), a badanie na Węgrzech - 11-17 stycznia br. (1011 osób), natomiast w Czechach - 9-16 stycznia br. (1037 osób).