Inwestorzy zwrócili dzisiaj uwagę na słowa hiszpańskiego premiera, który zapewnił, iż rząd uczyni wszystko, aby utrzymać zaufanie rynków – tylko, czy będzie to możliwe w obliczu spadającej popularności rządu (aż 58 proc. Hiszpanów odrzuca politykę premiera), a przede wszystkim możliwej eskalacji problemów tamtejszych banków, a także kwestii zadłużenia samorządów – dzisiaj pojawiły się głosy, iż rząd przygotuje specjalny program działań mający na celu uporządkować lokalne finanse – czy jednak tych obietnic nie słyszeliśmy już wcześniej? Niemniej to wystarczyło, aby rentowności 10-letnich obligacji Hiszpanii na chwilę wróciły poniżej bariery 6 proc. Niemniej po informacji, jakoby w ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny nadal wstrzymywał się z interwencyjnymi zakupami na rynkach długu w ramach programu SMP, nerwowość znów powróciła. Pojawiły się opinie, iż ECB mógłby wkroczyć do akcji dopiero w momencie, kiedy rentowności przekroczyłyby poziom 6,50 proc. i zbliżały się do 7 proc. – czy to oznaka pewnej słabości ECB dla którego takie działania mogłyby stać się dodatkowym problemem?

Dane z USA były mieszane. Z jednej strony uwagę zwraca mocny spadek indeksu NY FED Mfg. w kwietniu – do 6,56 pkt. z 20,21 pkt. w marcu, z drugiej wyraźny wzrost sprzedaży detalicznej za marzec, bo aż o 0,8 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,3 proc. m/m. Dane o zapasach w lutym były zgodne z szacunkami, a indeks nastrojów pośredników nieruchomości nieoczekiwanie obniżył się do 25 pkt. z 28 pkt. Innymi słowy – ta mieszanka uzasadnia podtrzymanie polityki wait&see przed FED.
Z ważnych rzeczy - przed nami wystąpienia dwóch członków FED – Sandry Pianalto (godz. 18:30) i Jamesa Bullarda (godz. 21:30) - publikacja zapisków z posiedzenia Banku Australii (godz. 3:30), a jutro o godz. 11:00 kwietniowy indeks ZEW z Niemiec. Kilkanaście minut temu agencja ratingowa Fitch podała, iż na widzi potrzeby zmiany ratingu Włoch (na razie?). Tak czy inaczej ta informacja przyczyniła się to do odreagowania wspólnej waluty.

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama