Wczoraj futures na Bunda testował historyczna maksima 140,56, podczas gdy dzisiejsze otwarcie przebiega kilka punktów niżej. Rynek długu tkwi na skraju samo spełniającej się przepowiedni. Pomimo, iż dość pozytywnie można byłoby odebrać informacje z Hiszpanii na temat planów konsolidacyjnych w deficytach regionalnych, to jednak siłą napędową będzie prawdopodobnie odpowiedź od strony instytucji. Brak wciąż jednoznacznej odpowiedzi z EBC na temat SMP. To na co rynek finansowy zwracać będzie uwagę dzisiaj to odbiór aukcji hiszpańskich (dzisiaj bony 12- i 18- miesięczne bony nie powinny przysporzyć problemu, przy „oczywistym” wystrzale rentowności, w czwartek jednak obligacje 2- i 10-letnie) a także bonów greckich (13-tygodniowych).

Wsparciem w skali tygodnia mogłaby być ewentualna wspierająca informacja z MFW na temat ostatecznej wielkości, formy wsparcia, i prawdopodobnie (co kluczowe dla rozmiarów pakietu) zaangażowanie krajów spoza strefy euro. Niepewność związana z zaangażowaniem krajów spoza strefy euro jest o tyle istotna, iż USA, Kanada, Chiny czy Brazylia dość jednoznacznie odżegnywały się od dalszej finansowej kontrybucji do MFW na rzecz ratowania Europy, choć po części opóźnienia w decyzjach (szczególnie dużych krajów rozwijających się, wiąże się z nadziejami politycznymi a przede wszystkim większą siłą głosu w Funduszu. Poranek przyniósł deklarację Japonii która zdecydowała się na kontrybucję dodatkowych 60 mld USD. Z punktu widzenia danych nadwyżka handlowa w strefie euro miała chwilowy wpływ na poprawę nastrojów. Dane z USA pozostały bez wpływu na sytuację na amerykańskiej krzywej – odczyty były mieszane niemniej jednak to niepewność dotycząca rozwiązań w Europie dominuje na rynkach. Rentowność 10-letniego benchmarku amerykańskiego, zadomowiła się poniżej poziomu 2,0% (minimum 1,94%). Dane na temat netto zmiany w posiadaniu amerykańskich obligacji przez inwestorów zagranicznych potwierdziły iż polepszenie sytuacji w Europie w lutym wpłynęło istotnie na spadek popytu na bezpieczne UST (10 mld USD zakupów wobec oczekiwań na poziomie ok. 40 mld). Obok odczytu ZEW (prawdopodobne osłabienie wskaźnika po kilku dobrych ostatnich odczytach), inflacji w strefie euro i szeregu danych z USA, szeroki rynek kapitałowy czeka na dalsze publikacje wyników kwartalnych, niemniej jednak nadziei na szybki „odwrót” od bezpiecznych Treasuries nie widać.

Polska krzywa rentowności szukała istotnych jak na zmianę intraday wzrostów. DS1021 szukał testów okolic 5,62%, kończąc dzień na poziomie 5,58%. Krótki koniec krzywej z OK0114 jako benchmarkiem 2-letnim oscylował w okolicach 4,73%. Obok niesprzyjającej sytuacji na rynkach globalnych, kluczowe były wypowiedzi członków RPP. A. Rzońca i J. Winiecki istotnie wsparli jastrzębie zapatrywania na nadchodzące posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie pomogły polskim obligacjom (szczególnie na krótszym końcu krzywej) ani bardziej zachowawcze komentarze A. Zielińskiej-Głębockiej ani popyt z krajowego rynku, szukający okazji wzdłuż przecenionej krzywej. Komentarze te, wpłynęły na wzrosty wzdłuż krzywej FRA (3 pb wyżej FRA 1X4, 4pb wyżej dla FRA 3X6 a już 6 pb wyżej dla stawki 6X9). Wzrosty wzdłuż krzywej FRA dyskontują de facto już całą podwyżkę stóp procentowych w Polsce, przybliżając jej timing na przełom czerwca i lipca. Poprawa nastrojów na rynkach bazowych mogłaby wspomóc odreagowanie na środku i dłuższym końcu krzywej. Krótki koniec pozostanie pod presją komentarzy i przygotowywać się będzie do czwartkowej aukcji - dzisiaj opublikowane będą szczegóły oferty.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.