Lepsze niż miesiąc temu dane o inflacji bazowej cen konsumpcyjnych za marzec (0,2% wzrostu miesiąc do miesiąca wobec 0,1% miesiąc wcześniej) przywróciły wiarę rynku w oddalającą się perspektywę ekspansji ilościowej Rezerwy Federalnej (QE3), zwiększając tym samym popyt na dolara. W efekcie tego po raz pierwszy od lutego zostało przełamane psychologiczne wsparcie na EUR/USD na poziomie 1,30.

Dolara wzmocnił również podany w weekend komunikat Ludowego Banku Chin o rozszerzeniu dziennego pasma wahań rinminbi z 0,5 do 1%. Ponieważ taki krok wiąże się z możliwością większej skali aprecjacji chińskiej waluty i potencjalnym zmniejszeniem nadwyżki w handlu z USA, była to decyzja o pozytywnym wydźwięku dla dolara, tym bardziej, że dopominanie się o większą aprecjację chińskiej waluty jest stałym rytuałem kolejnych administracji rządowych USA.

Ranne umocnienie dolara wynikało jednak również ze słabości euro. Wzrost oprocentowania hiszpańskich obligacji 10-letnich powyżej 6% oraz kosztów zabezpieczania ryzyka ich zakupu (wzrost oprocentowania hiszpańskich 5-letnich CDSów) wzmogło spekulacje na temat powrotu EBC do operacji skupowania z rynku obligacji peryferyjnych krajów strefy euro (w ramach programu SMP). Ewentualne interwencje EBC oznaczałby relatywny wzrost bazy monetarnej EBC względem wstrzymującego się z ekspansją Fed-u i w efekcie, jak pokazuje wykres dnia, dalszą presje na osłabienie kursu EUR/USD, podobnie jak to miało miejsce przy tego typu operacjach w drugiej połowie 2011 roku.

W ślad za słabnącym euro wobec dolara, w pierwszej połowie dnia również złoty tracił na wartości wobec tych obu walut ponownie atakując poziom 4,20 na EUR/PLN oraz 3,23 na USD/PLN.

Reklama

Opublikowane o 14.30 dużo gorsze dane o aktywności przemysłowej z okręgu Nowego Jorku (6,56 wobec oczekiwanych 18) przy znacznie lepszych danych o ogólnokrajowej sprzedaży detalicznej (0,8% wzrostu przy oczekiwaniach 0,4%) nie zmieniły obrazu rynku.

Nie można wykluczyć, że negatywny sentyment wobec euro będzie się dalej utrzymywał. Przełamanie poziomu 1,2973 otworzy drogę do ataku na styczniowe minima EUR/USD (1,2624) co przełoży się również na osłabienie złotego.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.