W dużej mierze wpływ na polepszone nastroje inwestorów miała rewizja prognoz globalnego wzrostu gospodarczego w tym i przyszłym roku, podana wczoraj przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Podwyższone prognozy globalnego wzrostu gospodarczego

MFW poinformował wczoraj o podwyższeniu prognozy światowego wzrostu gospodarczego w tym roku do poziomu 3,5% (poprzednia, styczniowa prognoza wynosiła 3,3%). W górę zrewidowana została także prognoza na przyszły rok – z 3,9% do 4,1%.

Według MFW, pomimo recesji w europejskich gospodarkach, sytuacja na Starym Kontynencie nie będzie tak zła jak się tego wcześniej obawiano, ponieważ jest szansa, że wprowadzone w wielu krajach programy pomocowe będą skuteczne. Ponadto, amerykańska gospodarka coraz śmielej podnosi się z kryzysu, a delikatne wyhamowanie rozwoju gospodarczego w krajach Azji może okazać się pozytywnym zjawiskiem, gdyż zapobiegnie pęknięciu spekulacyjnej bańki.

Reklama

Niemniej jednak, nakreślając powyższy optymistyczny obraz, przedstawiciele MFW zaznaczyli także, że światowy rozwój gospodarczy jest nadal dość chwiejny i istnieje ryzyko, że prognozy będą obniżane.

Ruch cen ropy w górę zatrzymany

Lepsza ocena przez MFW amerykańskiej gospodarki, w porównaniu do sytuacji w Europie, wczoraj znalazła odzwierciedlenie w zmianach notowań ropy – cena europejskiego surowca gatunku Brent powędrowała w górę zaledwie o 0,23%, podczas gdy amerykańska ropa WTI podrożała o 1,07%.

Oznacza to, że ceny ropy WTI naruszyły techniczny opór w rejonie 103-104 USD za baryłkę. Niemniej jednak, znajdują się one poniżej linii krótkoterminowego trendu spadkowego, a dodatkową barierą dla strony popytowej jest linia 30-sesyjnej średniej ruchomej. Dziś notowania ropy WTI pozostają stabilne w rejonie 104 USD za baryłkę.

Cena złota nadal powyżej technicznych wsparć

Tymczasem na wykresie złota spadki zostały zatrzymane w okolicach technicznego poziomu wsparcia 1635 USD za uncję. Stronie popytowej sprzyjała ostatnio zwiększona nerwowość inwestorów, dotycząca gospodarki Hiszpanii, która przełożyła się na obawy o całą strefę euro i, tym samym, powstrzymała wyprzedaż złota uważanego za bezpieczne aktywo.

Niemniej jednak, w krótkim terminie notowania złota utrzymują się w widocznym kanale spadkowym. Jego dolna linia ograniczenia oscyluje w rejonie 1600 USD za uncję, jednak dużo ważniejszą barierą dla strony podażowej jest długoterminowa linia trendu wzrostowego, która obecnie wyznacza wsparcie na poziomie 1615 USD za uncję.