Eurodolar stracił przez ostatnie dwa dni blisko 0,70%

Tylko w minionych dwóch dniach kluczowa para walutowa świata straciła w dziennych cenach zamknięcia prawie 90 pipsów, czyli blisko jednego centa. To typowa zagrywka na lokalne zanegowanie wcześniej obserwowanej korekty wzrostowej. Pamiętajmy, że w układzie dziennym dominują tendencje spadkowe dla eurodolara. To pozostawia amerykańską walutę w statusie safe heaven. Inwestorzy, obawiający się negatywnych danych makro z Eurolandu czy eskalacji problemu zadłużeniowego, obstawiają umocnienie dolara USD, ale przede wszystkim szukają w nim schronienia przed nadmiernym ryzykiem, jakie generują gospodarki Starego Kontynentu. Ważne wsparcie na EURUSD 1,3094 USD może nie wytrzymać nacisku podaży i wówczas będziemy szukali kolejnych barier w rejonie 1,3030 czy 1,2985 USD. Zachowanie oporów 1,3161 – 1,3181 lub 1,32814 USD podtrzyma dzienną tendencję spadkową na eurodolarze a zatem podtrzyma ryzyko pojawienia się nowego, ekstremalnego dołka na EURUSD w średnioterminowej perspektywie.

Negatywne odczyty PMI- usług z Eurolandu

Opublikowane o poranku wartości wskaźników PMI- usług dla Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec i ogólnie dla Eurolandu wpisały się w przedział 42,1 – 52,2 punktów, przy czym tylko zachodni sąsiad Polski zanotował pozytywne wartości odpowiednie dla ożywienia i wzrostu gospodarczego. Pozostałe wskazania są negatywne i w takim kontekście eurodolar zniżkuje o blisko 0,12%, przy 0,8% przecenie na ropie i braku zmian na miedzi. Do tego rynki akcji przeceniają się o średnio 0,9%. Mamy zatem odpowiedź, że raporty PMI zostały odczytane jako negatywne a aspekt poziomu PMI- usług dla Niemiec przy spadku DAX-a o 0,55% tylko powiela przeceny na rynkach otoczenia i zniżkowanie EURUSD w ramach dziennego trendu spadkowego.

Reklama

Coraz więcej argumentów na korzyść dla dolara USD

Dolar pozostaje w statusie waluty safe heaven, korzystając na negatywnych danych z Eurolandu oraz niepewności wobec kluczowego odczytu tego tygodnia z amerykańskiego rynku pracy. Podwyższone ryzyko i nieznaczne przeceny na surowcach zbiegają się z przepływem globalnego kapitału do USA, co wiąże się pośrednio z nabywaniem dolara USD kosztem majorów z głównego koszyka oraz kosztem walut emergin markets. Ponadto pamiętajmy, że rynek widzi wizję oddalającego się pakietu QE3 a także ostatnio dostał informację, iż skrzydła FED-u kierują się w bardziej znormalizowaną stronę aniżeli ostatnio prezentowaną, zanadto gołębią. To argumenty na korzyść dolara. Pamiętajmy także o pozycjonowaniu się Inwestorów przed weekendowymi wyborami we Francji i Grecji.



Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.