Nieważne, iż dane te zostaną jutro „zweryfikowane” przez odczyt produkcji przemysłowej (też o godz. 12:00), a także fakt, iż dane za marzec nie oddają w pełni stanu gospodarki (załamanie w indeksach PMI miało miejsce dopiero w kwietniu).

Inwestorzy nie przejęli się też tym, iż lider DIMAR niejako „z miejsca” odrzucił możliwość zawiązania koalicji z Nową Demokracją i PASOK, co tylko pokazuje, że proces tworzenia nowego rządu w Grecji będzie trudny i długotrwały – tamtejsi politycy wiedzą, iż teraz stoją miedzy „młotem a kowadłem”. Z jednej strony nie mogą zrazić do siebie społeczności międzynarodowej (dzisiaj mieliśmy szereg komentarzy, że Grecja nie powinna zbaczać z wybranej drogi reform), a z drugiej prowadzić umiejętną grę w własnymi wyborcami – dzisiaj nawet lider PASOK przyznał, iż należy zrobić przegląd wdrożonych ostatnio reform).

Na razie rynki finansowe dają Grekom czas na stworzenie rządu, dopiero nieudana misja szefa Nowej Demokracji wzbudzi duże obawy – kolejną próbę (już za kilka dni?) podejmie przecież szef radykalnej lewicy SYRIZA (zajęła drugie miejsce w wyborach), a więc wzrośnie ryzyko utworzenia wielopartyjnego rządu z pominięciem PASOK i Nowej Demokracji – wspominałem o tym w rannym komentarzu, uznając to jednak za mało realne, biorąc pod uwagę, że nikt nie będzie chciał negocjować z faszyzującym Złotym Świtem.

Technicznie kurs EUR/USD doszedł we wskazywane okolice 1,3050-60 (maksimum 1,3059), co może być zwieńczeniem obserwowanego od rana odbicia. Pełne zamknięcie luki (1,3079) może być jednak trudne. Perspektywa na kolejne dni to spadki – pretekstem mogą być obawy o Hiszpanię (przed piątkowym wystąpieniem premiera Mariano Rajoya z pakietem reform dla sektora bankowego), a także spekulacje na temat kształtu polityki Francois Hollande’a, a także kolejnych wieści z Grecji.

Reklama

Wykres dzienny EUR/USD
Kluczowe opory: 1,3050; 1,3060; 1,3080; 1,3100; 1,3130
Kluczowe wsparcia: 1,3030; 1,3000; 1,2965; 1,2945; 1,2905; 1,2880

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.