"To bardzo ważny moment, telewizja będzie miała zasięg po raz pierwszy od 15 lat od Sejn do Siemiatycz" - powiedziała na konferencji prasowej Romaszewska-Guzy. Mówiła, że dzięki cyfrowym nadajnikom będzie mogło ją odbierać 92 proc. mieszkańców województwa.

Romaszewska-Guzy dodała, że dotychczas poza zasięgiem TVP Info pozostawało południe województwa, m.in. Drohiczyn, Mielnik i Siemiatycze.

TVP Białystok (nadająca w paśmie TVP Info) będzie też bez problemów dostępna na północy regionu: w powiecie sejneńskim i suwalskim. Jak powiedziała Romaszewska-Guzy, dzięki temu, zamieszkująca te tereny mniejszość litewska, będzie mogła bez problemu odbierać tworzoną specjalnie dla niej "Panoramę litewską". Do tej pory program, choć przygotowywany, z różnych przyczyn nie mógł być odbierany na tym terenie przez wszystkich zainteresowanych.

Romaszewska-Guzy mówiła też, że skoro dostęp do TVP Białystok będzie w całym regionie, będzie się starała, aby w programie znalazły się informacje z różnych miejscowości. "Nastawiamy się na świat poza Białymstokiem" - dodała.

Reklama

Jednak - jak zauważyła - w regionie są tzw. białe plamy, gdzie telewizja cyfrowa na razie nie będzie mogła być odbierana. To m.in. okolice Wysokiego Mazowieckiego i Hajnówki.

W powiecie hajnowskim są liczne skupiska mniejszości białoruskiej. Jeśli nie będzie tam dostępny telewizyjny sygnał cyfrowy, mniejszość ta nie będzie mogła w przyszłości oglądać m.in. programów skierowanych właśnie do niej.

Obecnie na tym terenie odbierana jest telewizja analogowa, a ta - jak poinformowała Romaszewska-Guzy - ma być wyłączona do 31 lipca 2013 roku. Powiedziała, że aby telewizja cyfrowa mogłaby być w tym miejscu odbierana, musi stanąć tam tzw. maszt uzupełniający. Uważa, że sprawą postawienia masztu powinien zająć się np. samorząd wojewódzki czy władze Hajnówki.