Znaczna część pracodawców z rozwiniętych krajów narzeka na brak talentów, co w efekcie prowadzi do dławienia rozwoju ich firm – wynika z najnowszego badania grupy Manpower.

W tegorocznym badaniu aż ponad 30 proc. ankietowanych przedsiębiorców nie było w stanie znaleźć odpowiedniej osoby, której firma poszukiwała. Tyle samo przedsiębiorców brak odpowiednich talentów uważa za poważną przeszkodę w realizacji celów firmy. Takie wyniki mogą dziwić w świetle coraz gorszych danych na temat bezrobocia, które jest wysokie szczególnie wśród grupy tzw. młodych dorosłych.

Gdzie najbardziej poszukiwani?

Najwięcej problemów ze znalezieniem odpowiednich pracowników mieli japońscy i brazylijscy pracodawcy – odpowiednio 81 proc. i 71 proc. ankietowanych w badaniu. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęli przedsiębiorcy z Bułgarii, Australii i USA, gdzie 51 proc., 50 proc. i 49 proc. przedsiębiorców wskazało, że zmaga się z brakiem talentów.

Reklama

W najlepszej pozycji znaleźli się pracodawcy z Irlandii, gdzie zaledwie 2 proc. firm wskazało na istnienie tego typu problemu. W całkiem dobrej sytuacji według badania grupy Manpower są również firmy z Holandii, Hiszpanii, RPA i Wielkiej Brytanii – tam odpowiednio tylko 7 proc., 9 proc, 10 proc. 11 proc. przedsiębiorców ma problemy ze znalezieniem talentów.

Polska z wynikiem 37 proc. w tym zestawieniu uplasowała się lekko powyżej średniej globalnej, która w 2012 roku wyniosła 34 proc. Jeśli chodzi o naszego zachodniego sąsiada, czyli Niemcy, to aż 42 proc. pracodawców z tego kraju skarżyło się na brak talentów.

Kto najbardziej poszukiwany?

Listę najtrudniejszych do znalezienia pracowników otwierają rzemieślnicy. Wynik ten nie powinien szczególnie dziwić, odkąd kraje rozwinięte koncentrują się na edukacji uniwersyteckiej. Liczba pracowników z wykształceniem zawodowym będzie w dalszym ciągu maleć.

Drugą najbardziej pożądaną grupą zawodową są inżynierowie, którzy awansowali w 2012 roku na drugą pozycję (z czwartej w 2011). Przedstawiciele handlowi są trzecią najtrudniejszą do obsadzenia kategorią pracowników w 2012 roku.

Na dalszych miejscach uplasowali się technicy, specjaliści z branży IT, specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów, kierowcy, menedżerowie oraz robotnicy.

Dlaczego tak trudno znaleźć talenty?

Wśród przyczyn, dla których ciężko jest znaleźć odpowiednich pracowników, pracodawcy na pierwszym miejscu ex aequo wymieniają brak chętnych (33 proc. ankietowanych) oraz brak kompetencji technicznych (33 proc.).

Nie mniej ważną przyczyną trudności w odnalezieniu odpowiednich pracowników jest brak doświadczenia – 24 proc. pracodawców wskazało na ten problem. 18 proc. pracodawców skarżyło się na brak miękkich kompetencji (np. umiejętność pracy w zespole, zdolności interpersonalne, motywacja, punktualność), zaś 13 proc. na zbyt wysokie wymagania płacowe potencjalnych pracowników. Na tym tle niedopasowanie miejsca zamieszkania do miejsca pracy wydaje się być stosunkowo mało ważną przeszkodą (4 proc. pracowników wskazało ten problem).

Jak sobie poradzić z brakiem talentów?

Choć 25 proc. pracodawców uważa, że problem braku talentów nie ma wpływu na wykonywaną przez nich działalność, to odpowiednio 31 proc., 29 proc. i 13 proc. widzi niski, średni i duży wpływ tego problemu na swoją firmę.

Część z pracodawców zaczęła reagować. I tak 25 proc. wprowadzało dodatkowe szkolenia dla swoich dotychczasowych pracowników, 12 proc. rozpoczęło poszukiwania pracowników poza swoim regionem, 12 proc. zwracało się do tych kandydatów, którzy co prawda obecnie nie mają wymaganych umiejętności, ale mają potencjał, aby nauczyć się ich w przyszłości. 9 proc. ankietowanych skupiało się na zatrzymywaniu pracowników tam, gdzie trudno o nowych, 8 zwiększało pierwsze pensje, zaś 7 proc. dołączało dodatkowe korzyści do dotychczasowych wynagrodzeń. Spośród ankietowanych pracodawców byli też i tacy (7 proc.), którzy podejmowali współpracę ze szkołami, aby te kształciły w pożądanym przez pracodawcę kierunku.

Badanie

Grupa Manpower w 2012 roku po raz siódmy przeprowadziła ankietę wśród pracodawców najbardziej rozwiniętych gospodarek globu na temat problemów z obsadzaniem miejsc pracy odpowiednio wykwalifikowanymi pracownikami.

„Talent Shortage Survey 2012” miała pokazać, do jakiego stopnia pracodawcy mają problemy z szukaniem talentów, które prace najtrudniej obsadzić odpowiednimi ludźmi i dlaczego, a także jakie strategie przyjmują przedsiębiorcy, aby uporać się z tym problemem.

ikona lupy />
biznesmen / ShutterStock