Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,23 PLN za euro, 3,33 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,52 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą obecnie 5,218% w przypadku obligacji 10-letnich i są to zarazem rejony najniższego oprocentowania od pięciu lat (wczorajsze min. 5,216%).

W trakcie wczorajszej sesji złoty zyskał ok. 0,67% względem euro, korzystając na poprawie nastrojów na szerokim rynku. Europejskie indeksy zakończyły wtorkową sesje najwyższą zwyżką od miesiąca, pomimo słabych danych fundamentalnych z gospodarki niemieckiej (indeks ZEW odczyt -16,9pkt., wobec oczek. 4pkt.).

Powodem wzrostu notowań ryzykownych aktywów ( w tym złotego) były doniesienia, iż greckie partie poczyniły istotne postępy w rozmowach koalicyjnych. Według nieoficjalnych źródeł zawiązanie koalicji może mieć miejsce już dzisiaj, a nowo utworzony rząd stanowić będzie pełnoprawnego partnera do rozmów z UE/MFW. Oczekuje się, że Unijni decydenci wprowadzą pewne „poluzowania” do programu oszczędnościowego w Grecji, m.in. wydłużenie czasu zaimplementowania reform.

Drugim, ale zdecydowanie bardziej istotnym dla rynków, powodem wczorajszej zwyżki jest fakt pozycjonowania się inwestorów przed dzisiejszym zakończeniem posiedzenia FOMC. Zgodnie z ankietami przeprowadzonymi przez agencję Reuters 45% ekonomistów spodziewa się, iż FED zdecyduje się na przeprowadzenie Operation Twist 2, przeznaczając na ten cel ok. 200 mld USD. „Półśrodek” w postaci powyżej operacji częściowo spełniłby oczekiwania rynkowe przy jednoczesnym zawężeniu pola do krytyki tej decyzji w świetle wzrostu inflacji w Stanach. Jednocześnie OT2 pozostawiłoby w dalszym ciągu narzędzia do stymulowania gospodarki w przyszłości. Decyzja o zainicjowaniu rozwinięcia programu Operation Twist przełożyłaby się na osłabienie dolara, a więc pośrednio przyczyniłaby się do wzrostu ryzykownych aktywów (akcji) i aprecjacji złotego.

Reklama

Warto ponadto zaznaczyć, iż wczorajsza sesja na rynku polskiego długu przyniosła test pięcioletnich minimów na rentownościach instrumentów 10-letnich. Zwyczajowo spadek oprocentowania obligacji skorelowany jest z fundamentalnych umocnieniem złotego. Jednocześnie obserwowaliśmy wyraźny wzrost rentowności niemieckich bundów (10-letnie obligacje niemieckie), wskazując, iż inwestorzy transferują kapitał w kierunku bardziej ryzykownych aktywów licząc na stymulacje popytu ze strony FED.

W trakcie dzisiejszej sesji będzie się liczyło przede wszystkim zakończenie posiedzenia FOMC, jednak będziemy również świadkami publikacji istotnych figur z rynku krajowego, o godz. 14:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce (oczek. 2,5% r/r) oraz ważniejszy wskaźnik inflacji bazowej (oczek. 2,7% r/r). Dane te będą rozpatrywane głównie w świetle potencjalnego ruchu ze strony RPP podczas posiedzenia zaplanowanego na 3-4 lipca. Ostatnie wypowiedzi oficjeli wskazywały ponownie problem „słabego złotego”, jednak wątpliwym jest, aby Rada zdecydowała się na podwyższenie kosztu kredytu w ciągu najbliższych miesięcy.

Z technicznego punktu widzenia wyraźne zejście poniżej znaczącego poziomu 4,25 EUR/PLN wskazuje, iż kolejną barierą dla umocnienia złotego będzie dopiero pełen psychologiczny zakres na 4,20 EUR/PLN. Jednocześnie aktualnie notowania oscylują blisko ostatniego dołka z dnia 7 czerwca, a na rynku nie widać znaczącej determinacji do naruszenia tego minimum, przynajmniej w świetle aktualnych poziomów na eurodolarze (1,268 USD).

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.