El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

Agencja Reutera odnotowuje, że ceny żywności podskoczyły już o ponad 60 proc. w ciągu minionych dwóch miesięcy za sprawą największej od 56 lat suszy w Stanach Zjednoczonych. Z kolei susza w Ameryce Południowej spowodowała kłopoty z globalnymi dostawami soi.

Japońska Agencja Meteorologiczna przewiduje, że zjawisko El Nino może się utrzymać do zimy. W Ameryce Południowej może się to przyczynić do poprawy zbiorów kukurydzy i soi, ale jednocześnie poważnie zagrozić uprawom pszenicy w Australii, a także zaszkodzić zbiorom kawy, kakao i ryżu oraz produkcji cukru w Azji Południowo-Wschodniej.

W 1998 roku El Nino spowodował suszę w Australii i Azji Południowo-Wschodniej, powodując znaczne straty w rolnictwie. Trzy lata temu z powodu El Nino ucierpiały zbiory trzciny cukrowej w Indiach, co spowodowało gwałtowny wzrost cen cukru.

>>> Czytaj też: Klęski pogodowe wywołane przez La Niña wpływają na ceny surowców rolnych