Większości europejskich parkietów akcji udało się zamknąć na minimalnych plusach, natomiast indeksy amerykańskie odrobiły większą część strat po czwartkowych spadkach. EURUSD po chwilowym zejściu poniżej poziomu 1.25 powrócił ponad tą psychologiczną barierę i zakończył bardzo dobry dla wspólnej waluty tydzień mocnym akcentem.

Również poniedziałkowa sesja azjatycka nie przyniosła żadnych niespodzianek, zarówno indeksy, jak i waluty regionu zakończyły notowania w pobliżu poziomów z ubiegłotygodniowego zamknięcia. Zeszłotygodniowe spotkania kanclerz Merkel, prezydenta Hollanda i premiera Samarasa nie przyniosły żadnych przełomowych deklaracji, dlatego oczy i uszy inwestorów w tym tygodniu będą zwrócone w kierunku USA. W piątek na sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole głos zabierze prezes FED Bernanke i wszelkie pojawiające się przed tym wydarzeniem wypowiedzi członków FOMC będą szczegółowo analizowane przez inwestorów głodnych kolejnej rundy luzowania ilościowego.

W dniu dzisiejszym gracze powinni skupić uwagę na następujących publikacjach danych makro:

Indeks nastrojów biznesowych IFO w Niemczech (10:00)- przewidywany jest kolejny spadek tego indeksu, uważanego za najlepszy barometr kondycji niemieckiej gospodarki, z poziomu 103.3 w lipcu do 102.7 w sierpniu. Potwierdzi to prognozy spowolnienia w niemieckiej gospodarce w najbliższym półroczu.

Texas Manufacturing Outlook Survey (16:30)- oczekiwania odnośnie aktywności biznesowej w jednym z największym stanów w USA pozostają słabe. Mimo tego większość analityków spodziewa się wzrostu wartości indeksu z -13.2 w lipcu do -8 w sierpniu. Będzie to pierwsza z pilnie w tym tygodni śledzonych publikacji amerykańskich.

Sprzedaż nowych domów w Australii (3:00)- po bardzo dobrym wyniku w lipcu (wzrost o 2,8% po pięciu z rzędu spadkowych odczytach), kolejny wzrostowy odczyt w sierpniu może stanowić poważne wsparcie i bodziec do dalszych wzrostów na parze AUDUSD.