Polska waluta zyskuje 0,18% wobec euro, 0,43% względem dolara amerykańskiego oraz 0,30% w przypadku zestawienia z frankiem szwajcarskim, choć parę godzin wcześniej notowania złotego wyraźnie traciły naruszając znaczący poziom 4,20 EUR/PLN.

Złoty zaczął umacniać się po godz. 13:40, kiedy opublikowana została decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na aktualnym poziomie 4,75%. Reakcje rynku można było zaobserwować również na notowaniach polskiego długu, którego ceny skokowo spadły (rentowności 10-letnich obligacji zbliżyły się do okolic 4,95%). Gwałtowna reakcja na rynku złotego oraz polskiego długu wskazuje, iż część uczestników rynku zakładała, że RPP może obciąć stopy już podczas dzisiejszego, wrześniowego posiedzenia. W dalszym ciągu najbardziej aktualnym scenariuszem wydaje się obecnie złagodzenie stanowisk członków Rady i rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych pod koniec roku.

Polska waluta nie zareagowała znacząco na wypowiedź polskiego ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który podczas konferencji prasowej poinformował, że w 2012r. deficyt sektora finansów wyniesie 3,5%/ PKB, a więc wyższej od założonego planu (pierwotnie 2,9%) i wymogów Unii Europejskiej (3%).

Złotemu, jak i całemu zestawieniu walut emerging markets, pomagają przede wszystkim impulsy z szerokiego rynku, gdzie notowania eurodolara wyraźnie naruszyły poziom 1,26 USD. Inwestorzy kupują euro na fali doniesień, że po jutrzejszym posiedzeniu EBC ogłosi projekt nielimitowanych, sterylizowanych interwencji na rynku europejskiego długu. Utrzymana została również teza, iż program dotyczyć będzie długu 3-letniego oraz o krótszym terminie zapadalności. Pozytywna reakcja rynku bazuje na informacji, iż projekt ten zakłada nieograniczone wykupy instrumentów dłużnych. Wcześniej obawiano się, że ogłoszenie jedynie określonej kwoty interwencji doprowadzi do szybkiego testu determinacji EBC przez rynek.

Reklama

Z technicznego punktu widzenia złoty umocnił się do znaczącej granicy 4,18 – 4,183 EUR/PLN, która uniemożliwiała aprecjacje polskiej waluty we wcześniejszej części tygodnia. Impuls wzrostowy wynikający z decyzji RPP najprawdopodobniej dość szybko wygaśnie ponieważ rynek oczekuje, że kolejne miesiące przyniosą już obniżenie kosztu kredytu w Polsce. W centrum uwagi znajdzie się teraz jutrzejsze posiedzenie EBC, które powinno wesprzeć wyceny bardziej ryzykownych walut, w tym złotego.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.