Rentowności polskiego długu pozostają stabilne, a w przypadku benchmarkowych obligacji 10-letnich wynoszą 4,816%.
Polska waluta w ciągu ostatnich 3 sesji zyskała ponad 1,5% wobec euro oraz 3,4% względem dolara amerykańskiego. Złoty skorzystał z ogólnorynkowej poprawy nastrojów związanych z zaprezentowaniem programu interwencji EBC na rynku europejskiego długu. Na fali spekulacji i późniejszego optymizmu w minionym tygodniu zwyżkowały przede wszystkim ryzykowne aktywa jak giełdy oraz waluty emerging markets, w tym również składowe koszyka Europy Środkowo Wschodniej (PLN, CZK i w mniejszym stopniu targany wewnętrznymi kłopotami HUF).

W świetle ostatnich silnych impulsów płynących z szerokiego rynku, w postaci spekulacji nt. QE3 oraz zaprezentowania programu interwencji EBC, ,mniejsze znaczenie mają krajowe czynniki związane z potencjalnym rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Inwestorzy zagraniczni wykorzystują krótkoterminową inwestycje w złotego jako możliwość skorzystania z ogólnej poprawy nastrojów wokół bardziej ryzykownych aktywów. Potwierdza to ostatnie słowa prezesa NBP o tym, iż zagranica zaczęła traktować złotego jako walutę inwestycyjną.

Z fundamentalnego punktu widzenia rozpoczynają się tydzień dopiero w czwartek przyniesie publikację istotniejszej figury makro z rynku krajowego. Sierpniowe dane dot. inflacji stanowić będą kolejny sygnał dla rynków na ile realne jest obniżenie stopy procentowe podczas posiedzenia RPP w październiku.

Aktualny tydzień podobnie jak poprzedni upłynie pod znakiem dyskontowania na złotym impulsów płynących z szerokiego rynku. Inwestorzy wyczekują już na decyzją niemieckiego trybunału FTK (12 września) w zakresie zgodności założeń ESM z tamtejszą konstytucją. Ponadto kluczowym wydarzeniem mogącym zaburzyć aktualny optymizm będzie wrześniowe posiedzenie FOMC (12-13 września) podczas, którego rynek zakłada, iż ogłoszona zostanie trzecia runda QE.

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia czynniki krajowe zostały w dużej mierze zepchnięte na drugi plan. Notowania złotego poruszają się aktualnie w rytmie kształtowania się nastrojów na szerokim rynku, gdzie po wstępnym spełnieniu oczekiwań przez EBC uwaga rynków kieruje się na FED i FTK. Rozpoczęcie nowego tygodnia przynosi próbę realizacji pokaźnych zysków z zeszłotygodniowego impulsu wzrostowego. Nieznaczny spadek eurodolara nie znajduje jak dotąd mocnego odzwierciedlenia w wycenie złotego, który w ciągu najbliższych kilkunastu godzin poruszać się będzie najprawdopodobniej w ramach 4,08 - 4,12 EUR/PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.