"Polska propozycja to bezpośrednia reakcja na pojawiające się pomysły podziału Unii Europejskiej. Warszawa nie zgadza się na stworzenie oddzielnego parlamentu strefy euro pod pretekstem bardziej demokratycznych procedur. Realizacja polskiego postulatu uczyni proces wypracowywania reform bardziej otwartym i przejrzystym dla opinii publicznej.

Komisja Europejska co roku dokonuje analizy programów reform gospodarczych i strukturalnych, przedstawionych przez poszczególne państwa członkowskie. Następnie przedkłada projekty zaleceń dla poszczególnych państw na okres 12-18 kolejnych miesięcy (tzw. CSR, Country Specific Recommendations). CSR są to polityczne rekomendacje do przeprowadzenia reform, które dotykają kluczowych dziedzin gospodarki, jak rynek pracy czy polityka budżetowa. Dotychczas proces przyjmowania CSR odbywał się głównie na szczeblu technicznym i nie był przedmiotem dyskusji ani w Parlamencie Europejskim ani w parlamentach narodowych. Decyzje podejmowały Rady Unii Europejskiej oraz na wspólnych spotkaniach szefowie państw i rządów UE. Dlatego zasadne jest aby proces CSR, w swojej naturze polityczny, zyskał wymiar parlamentarny.

Szczegóły polskiej propozycji w kontekście dyskusji nad przyszłością Unii Gospodarczej i Walutowej, która będzie głównym tematem posiedzenia październikowej Rady Europejskiej, zostały przedstawione w non-paper pt. "Zwiększenie legitymacji parlamentarnej UE w kontekście przyjmowania Zaleceń gospodarczych Rady UE dla państw członkowskich - materiał do przemyśleń". Tekst został przyjęty przez Komitet do Spraw Europejskich 3 października 2012 r."