Debiut przewidziany jest na 15 października. Słowacy chcą wziąć udział w zapowiadanej na koniec października prywatyzacji należących do PKP Polskich Kolei Linowych i przejąć m.in. kolejkę na Kasprowy. TMR jest strategicznym udziałowcem w zawiązanym z tej okazji polsko-słowackim konsorcjum z udziałem gmin Krynica, Szczawnica, Zawoja i Czernichów.

Akcjonariusze zdecydowali o wprowadzenia spółki na GPW na zasadzie dual listingu, bo spółka jest też notowana na parkiecie w Bratysławie.

Tatry Mountain Resorts to największa słowacka firma turystyczna, która zatrudnia ponad 1,3 tys. osób. Jest właścicielem 11 hoteli i aquaparku Tatralandia oraz zarządza 47 kolejkami górskimi i trasami narciarskimi o długości 67 km. We wrześniu Słowacy z TMR przejęli w 20-letnią dzierżawę największy ośrodek narciarski w Czechach: Szpindlerowy Młyn.

- Nasza oferta jest skierowana do Polaków, którzy stanowią 30 proc. klientów TMR. Chcemy, żeby mogli się poczuć się właścicielami swojego kawałka Tatr i mieli wpływ na ich rozwój. Już teraz Polacy są udziałowcami TMR na słowackiej giełdzie – mówi DGP prezes TMR Bohus Hlavaty.

Reklama

Kapitalizacja spółki na parkiecie w Bratysławie przekracza obecnie 290 mln euro. W roku obrotowym 2009/2010 firma zanotowała 5,75 mln euro skonsolidowanego zysku netto. Rok później było to już 9,2 mln euro zysku netto i 11,5 mln euro EBITDA.

Głównym zapleczem kapitałowym TMR jest słowacki holding J&T działający w branży bankowej, deweloperskiej, energetycznej i medialnej (właściciel telewizji Joj). 13 proc. walorów TMR posiada J&T Bank, 17 proc. Postova Banka, w którym J&T ma 49 proc. udziałów, a 7 proc. akcji należy do powiązanego holdingiem funduszu Tatry Investment Limited. 38 proc. udziałów TMR jest w rękach drobnych akcjonariuszy.