Polska waluta od rozpoczęcia sesji w Europie znajduje się pod presją sprzedających, którzy osłabili złotego do okolic 4,11 EUR/PLN.

Bazując na opublikowanych zapiskach, jeśli kolejne dane makroekonomiczne potwierdzą postępujące spowolnienie w Polsce, RPP w listopadzie najprawdopodobniej obniży stopy procentowe. Co ciekawe w październiku poddane pod głosowanie zostały 2 wnioski o obniżenie kosztu kredytu: odpowiednio o 25pb. oraz o 50pb. Obie inicjatywy zostały poparte jedynie przez dwóch decydentów i przepadły.

W pierwszych minutach po publikacji zapisków złoty nieznacznie zyskał, gdyż rynek oczekiwał, iż obniżenie stóp procentowych podczas ostatniego posiedzenia miało więcej zwolenników w gremium decyzyjnym. Inwestorzy szybko jednak zaczęli z powrotem preferować zagraniczne dewizy wobec złotego kontynuując trend z godzin porannych. W szerszym ujęciu potwierdza to postawioną rano tezę, że aktualna stabilizacja na złotym wynikająca w dużej mierze z ostatnich transferów kapitałów w kierunku polskiego długu, a czym bliżej będzie kolejnego listopadowego posiedzenia RPP tym zmienność na rynku będzie większa. Na rynku trwa obecnie krótkoterminowa spekulacja graczy, którzy inwestują pod ewentualne rozpoczęcie luzowania polityki monetarnej w Polsce. Aktualnie inwestorzy wyceniają dwie rundy cięć po 25pb. do końca roku, jednak część rynku wyraźnie zakłada możliwość tylko pojedynczego dostosowania polityki monetarnej.

Z technicznego punktu widzenia w okolicy 4,112 EUR/PLN przebiega średnioterminowa linia trendu spadkowego na parze EUR/PLN, której przekroczenie otworzyłoby drogę do testu okolic 4,125 EUR/PLN. Jako istotne wsparcie funkcjonować będzie zakres 4,10 EUR/PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.