Złoty kwotowany jest przez uczestników rynku następująco: 4,179 PLN za euro, 3,079 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,387 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają poniżej poziomu 4,00% (aktualnie 3,924% w przypadku obligacji 10-letnich).

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskiej walucie przebiega pod znakiem oczekiwania na dzisiejszą decyzję RPP (ok. godz. 13:00) w zakresie stóp procentowych. Powszechnie spodziewana obniżka stopy referencyjnej o 25pb. wydaje się, iż została już zdyskontowana przez uczestników rynku oraz nie powinna doprowadzić do mocniejszej przeceny polskiej waluty.

To na co czeka rynek to zaplanowany na godz. 16:00 komunikat oraz konferencja po posiedzeniu. Wedle ostatnich ankiet agencji informacyjnych rynek spodziewa się jeszcze jednego luzowania polityki monetarnej w marcu, a następnie wstrzymania cyklu. W przypadku wyraźnego zarysowania dalszych obniżek stóp notowania mogą jednak przystąpić do testu ostatnich minimów z uwagi na konieczność domknięcia pozycji przez drugą stronę rynku. Podobnego scenariusza należy spodziewać się, gdyby RPP zdecydowała się na zaskakujące obniżenie kosztu kredytu o 50pb. Analogicznie jak poprzednio najprawdopodobniej spodziewać należy się mocniejszej reakcji rynku dopiero po wystąpieniu Marka Belki, a ogłoszenie samej decyzji dot. stóp procentowej wygeneruje najprawdopodobniej jedynie ograniczony ruch. Najważniejszą informacją jakiej doszukiwać się będzie rynek w komunikacie to sygnały co do kierunku dalszej polityki monetarnej w Polsce.

Pomimo, iż kluczowym wydarzeniem na złotym będzie dzisiaj decyzja RPP w zakresie stóp procentowych należy również bacznie obserwować impulsy płynącego z rynku bazowego. Eurodolar pozostaje w zakresie kilkumiesięcznych maksimów, jednak narastające problemy polityczne państw południa zaczynają się negatywnie odznaczać w świadomości uczestników rynku. Opozycja w Hiszpanii naciska, aby M. Rajoy podał się do dymisji z uwagi na podejrzenia o korupcję, a centro-prawica Silvio Berlusconiego we Włoszech rośnie w siłę przed zaplanowanymi na koniec miesiąca wyborami parlamentarnymi. Dodatkowo jutro będziemy świadkami decyzji EBC w zakresie stóp procentowych. Choć rynek w zdecydowanej większości spodziewa się utrzymania aktualnej 0,75% to narastają obawy, że M. Draghi może zwrócić uwagę na zbyt silne euro, które ogranicza potencjał ożywienia w Strefie Euro.

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia polski złoty pozostaje stabilny przed decyzją RPP. Wcześniejsze wygaszenie zmienności sugeruje, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się utrzymanie zakresu 4,1625 – 4,20 EUR/PLN do czasu decyzji. W przypadku decyzji o obniżeniu stopy referencyjnej o 25pb. oczekiwać należy lekkiego umocnienia złotego i przejścia w stan wyczekiwania na komunikat po posiedzeniu, który wskaże kierunek dla notowań na najbliższe dni.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.