Dziennik Gazeta Prawna

  • Wynagrodzenia rosną, ale siła nabywcza pieniądza spada

W ciągu czterech lat pensje urosły o ponad 400 zł. Ale żywność w tym czasie podrożała tak bardzo, że nasza rzeczywista siła nabywcza się skurczyła. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

Reklama
  • Gaz łupkowy to szansa dla specjalistów

Geolodzy, geofizycy i inżynierowie różnych specjalności mogą liczyć na zatrudnienie przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego - pisze "Puls Biznesu". Czytaj więcej >>>

  • Polska drugim Luksemburgiem?

Jak pisze „PB”, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) ma ciekawy pomysł na stworzenie w Polsce 100 tys. miejsc pracy. Zgodnie z planem przedstawionym na początku tego roku Radzie Gospodarczej przy premierze Polska powinna wyspecjalizować się w obsłudze funduszy inwestycyjnych. Warto przy tym pamiętać, że w usługach biznesowych jesteśmy w pierwszej piątce na świecie (razem z Indiami, Chinami, Filipinami i Brazylią). Już teraz w centrach usług pracuje więcej niż 100 tys. osób – jest to najszybciej rozwijający się pod względem zatrudnienia sektor w Polsce. Jak zauważa w rozmowie z „PB” Łukasz Karpiesiuk z kancelarii Baker & McKenzie, do przyciągnięcia funduszy inwestycyjnych potrzebne są ułatwienia regulacyjne - takie jak wprowadzenie grupowej rejestracji na VAT, ułatwienie procedury rejestracji funduszu, czy też wprowadzenie możliwości tworzenia funduszy jednopodmiotowych.

  • Nieuregulowane faktury - przedsiębiorcy ucierpią podwójnie

Przedsiębiorcy, którzy borykają się z niezapłaconymi fakturami, już wkrótce mogą stracić podwójnie – donosi „PB”. Ministerstwo Finansów chce od początku 2014 roku wprowadzić nowy sposób rozliczania sprzedaży wierzytelności. Zgodnie z nim firmy nie będą mogły zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu całej straty wynikającej ze sprzedaży wierzytelności firmie windykacyjnej – będą musiały pomniejszyć ją o wartość podatku VAT. Resort tłumaczy konieczność wprowadzenia zmiany przepisów ubiegłoroczną uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Wtedy sędziowie uznali (wbrew opinii organów podatkowych), że obliczając stratę ze sprzedaży wierzytelności należy uwzględnić podatek VAT, dzięki czemu firmy mogły rozliczać się w bardziej korzystny dla siebie sposób. Zgodnie z projektem ustawy VAT-u do kosztów przychodu wliczać nie można. Nowe prawo może pogłębić straty firm czekających na zapłatę, które już teraz często zmuszone są sprzedawać wierzytelności za jedną piątą nominalnej wartości.

Gazeta Wyborcza

  • Praca długo szuka Polaka

Proces rekrutacji pracowników w Polsce należy do najdłuższych w Europie – pisze Gazeta Wyborcza. Średni czas poszukiwań sięga u nas 70 dni. Dłużej od nas rekrutują jedynie Francuzi, Skandynawowie i Niemcy – ok. 90 dni. Tymczasem w Turcji średnia długość rekrutacji to 23 dni.

  • Miliardy na badania naukowe

Według danych GUS, od 2007 do 2011 roku wydatki na badania i rozwój w Polsce wzrosły o 35,1 proc. Nawet gdybyśmy stawali na głowie, to nie możemy z roku na rok zwiększyć poziomu finansowania o 100 proc. (…) Niektórych projektów w ogóle nie da się zrealizować bez wcześniejszych inwestycji w infrastrukturę, a tu jesteśmy w połowie drogi – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Krzysztof Kurzydłowski, szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które w zeszłym roku wydało 4,5 mld zł na badania i rozwój, w tym m.in. na wykorzystanie grafenu i technologie wydobycia gazu łupkowego.

  • Życie w Rzeszowie może być lepsze niż we Wrocławiu

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło pierwsze w Europie badanie indeksu HDI (Human Development Index) na szczeblu lokalnym. Badanie pokazało m.in., że stan zdrowia mieszkańców południowo-wschodniej Polski jest dużo lepszy niż w centralnej Polsce oraz że w Rzeszowie żyje się lepiej niż we Wrocławiu, Gdańsku czy Katowicach. Rzeszów znalazł się na 7. miejscu w rankingu powiatów. Warszawa zajęła 1. pozycję, a Kraków – 5. Na samym dole zestawienia uplasował się powiat suwalski – pisze Gazeta Wyborcza.

Rzeczpospolita

  • Wybory palaczy obciążają budżet

Od dawna sprzedaż na rynku papierosów nie była tak kiepska. Popyt na produkty koncernów tytoniowych maleje nieprzerwanie od roku, w ostatnim kwartale ubiegłego roku był niższy o 10 proc. niż rok wcześniej.To efekt działania czarnego rynku - pisze "Rz". Choć nadal nie wiadomo czy Ministerstwu Finansów udało się zrealizować wpływy z akcyzy na wyroby tytoniowe (trwa liczenie), to można się spodziewać, że finanse państwa sporo straciły na nielegalnym handlu.

  • Czy w te wakacje mamy się bać biur podróży?

„Rz” przygotowała zestawienie z ocenami wiarygodności największych touroperatorów. Itaka i Rainbow Tours dostały rating BBB, a TUI Poland – BB. Najlepsze oceny nie należą do największych biur, ale do średnich oraz do tych zajmujących się turystyką ekskluzywną, a ni, bardziej ryzykowną turystyką masową – pisze gazeta. W czołówce są Logos Tours, Logos Travel i CT Poland.

  •  Warszawa inwestycyjną stolicą Europy Środkowowschodniej

Inwestorzy wydali w ubiegłym roku na budynki komercyjne w Polsce więcej niż w innych krajach w naszym rejonie Europy. Wolumen transakcji osiągnął wartość 2,8 mld euro, z czego transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce stanowiły 75 proc. wartości wszystkich sfinalizowanych na terenie Europy Środkowej – wynika z danych firmy Cushman & Wakefield. W samej Warszawie i jej aglomeracji inwestorzy wydali 1,6 mld euro. To więcej niż ogółem na terenie całej Polski poza stolicą.

  • IBM wkracza do Polski z gotówką

IBM będzie inwestować w Polsce. Polska jest uważana za rynek wzrostu, koncern zamierza finansować inwestycje technologiczne swoich klientów – powiedział dla „Rz” nowy szef IBM Polska Alies Bartunek. To część strategii biznesowej IBM, która przewiduje koncentrację na tego typu rynkach do 2015 roku.

Polska The Times

  • Solorz i jego biznes przyszłości

Niedawno rozstrzygnął się jeden z najważniejszych przetargów ostatnich lat w Polsce – przetarg na częstotliwości 1800 MHz. To Solorz zaczął testować technologię LTE („technologię wściekle szybkiej bezprzewodowej transmisji danych – jak pisze „Polska”) już cztery lata temu, jako jeden z pierwszych na świecie. Zygmunt Solorz-Żak to jedna z najbardziej tajemniczych postaci biznesu. Najłatwiej odpowiedzieć na pytanie skąd się wzięły jego nazwiska. Odpowiedź brzmi: po żonach. Ale na tym kończy się lista łatwych pytań na temat założyciela imperium Polsatu. Solorz od lat bezbłędnie sonduje rynek nowoczesnych technologii i na ogół wie w co zainwestować, żeby zarobić. Teraz czas na kolejny biznes przyszłości – technologie LTE.