Na dziś zaplanowane jest głosowanie w sprawie pakietu pomocowego i podatku od depozytów bankowych na Cyprze. Jeśli podatek zostanie zatwierdzony, to możemy mieć do czynienia z pogłębieniem wczorajszych przecen ryzykownych aktywów i dalszym umocnieniem dolara, oceniają ekonomiści.

Złoty pozostanie wrażliwy na wydarzenia na świecie oraz dane makro, w tym odczyt indeksu ZEW i może się osłabiać.

Złoty wczoraj zyskał dzięki nieznacznie lepszym od oczekiwań danym z rynku pracy. Dziś uwaga znów będzie skupiona na danych makro, w tym głównie na danych z Niemiec. Spodziewane pogorszenie indeksu ZEW może osłabić złotego.

„Krajowe dane będą mieć prawdopodobnie nieco lepszy wpływ na kurs złotego. Chociaż ankiety PMI sugerują od września wolniejsze tempo spadku aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym, to nadal daleko jest do sygnałów ożywienia gospodarczego. Na produkcji przemysłowej ciąży niski stan nowych zamówień. Szacuję, że produkcja spadła w lutym o 0.9% r/r, co byłoby neutralnym odczytem dla złotego. Część uczestników rynku spodziewa się niskiego wynika. Jeśli dane zaskoczą negatywnie, to złoty będzie podatny na osłabienie" – poinformował główny ekonomista DZ Banku Janusz Dancewicz.

Reklama

Rynki zagraniczne czekają na odczyt indeksu ZEW oraz dane z USA i rozstrzygnięcia dotyczące Cypru.

„Głosowanie w sprawie pakietu pomocowego i podatku od depozytów bankowych na Cyprze odbędzie się dziś. Jeśli podatek zostanie zatwierdzony, to możemy mieć do czynienia pogłębieniem wczorajszych przecen ryzykownych aktywów i dalszym umocnieniem dolara. Z dzisiejszych danych przykrą niespodziankę może sprawić odczyt indeksu ZEW. Mimo poprawy oceny bieżącej sytuacji gospodarczej spodziewamy się obniżenia indeksu oczekiwań" – ocenił Dancewicz.

Jego zdaniem, niższy odczyt ZEW prawdopodobnie osłabi euro względem dolara. Z kolei dane z amerykańskiego rynku nieruchomości będą bliskie konsensusowi, więc nie powinny nic zmienić na rynku. Jeśli zaskoczą pozytywnie (tak jak w ostatnich miesiącach) to będzie to sygnał do umocnienia dolara na rynku.

We wtorek, ok. godz. 9:20 jedno euro kosztowało 4,1505 zł, a dolar 3,2096 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2931.