Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w marcu 18,9 pkt i był wyższy o 3,9 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz wzrósł o 5,6 pkt do 17,9 pkt.

"Jest spora szansa na wyhamowanie tendencji wskaźnika Pengab, która rysuje się od kilku miesięcy. Wzrost wskaźnika w ub. miesiącu był największy od kilku miesięcy. Co ważne, poprawił się zarówno w skali ocen, jak i w skali prognoz" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska podczas konferencji prasowej.

"Zanotowano poprawę na rynku depozytów złotowych, w szczególności w zakresie oceny depozytów bieżących oraz depozytów terminowych gospodarstw domowych. W przypadku depozytów złotowych przedsiębiorstw notowane są dalsze spadki dynamiki - największe na rynku depozytów terminowych podmiotów gospodarczych. Prognozy na najbliższe miesiące wskazują na stabilizację lub dalsze spadki depozytów podmiotów gospodarczych" - podał TNS w raporcie.

"Wyraźnie poprawiła się sytuacja na rynku kredytów złotowych, zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Przewidywania na najbliższy kwartał są równie optymistyczne. Optymistyczne prognozy formułowane są pod adresem kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw, kredytów w kartach kredytowych, kredytów samochodowych, inwestycyjnych i walutowych" - czytamy dalej.

Reklama

TNS podał, że w ciągu ostatniego miesiąca wzrósł odsetek placówek deklarujących obniżenie oprocentowania kredytów. Prognozy wskazują na stabilizację lub dalsze spadki oprocentowania kredytów w najbliższych trzech miesiącach.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował wzrost o 7,1 pkt do 19,7 pkt, podał TNS Polska.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 8 a 18 marca. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowe z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.