"Spółka będzie także intensyfikować poszukiwania węglowodorów ze złóż konwencjonalnych w kraju na 80 koncesjach. Planujemy dalszą optymalizację działalności poszukiwawczej i wydobywczej poza granicami Polski" - napisała Piotrowska-Oliwa w liście do akcjonariuszy.

Dodała, że w ramach obszaru poszukiwań i wydobycia będą kontynuowane prace poszukiwawcze niekonwencjonalnych złóż węglowodorów na posiadanych koncesjach, głównie na Pomorzu i w województwie lubelskim.

PGNiG podało w raporcie rocznym, że w 2013 roku Grupa Kapitałowa PGNiG planuje prowadzenie prac poszukiwawczych geofizycznych i wiertniczych obejmujących kilkadziesiąt obiektów poszukiwawczych rozmieszczonych na obszarze Karpat, Przedgórza Karpat i Niżu Polskiego. Prace te prowadzone będą zarówno we własnym zakresie, jak i we współpracy z partnerami zagranicznymi., podkreślono.

"Na przełomie 2012/2013 wykonane zostało pierwsze szczelinowanie na odwiercie poziomym, w Lubocinie na koncesji Wejherowo. W 2013 roku planujemy wykonanie około 13 odwiertów za gazem łupkowym" - napisała także Piotrowska-Oliwa.

Reklama

Ponadto w 2013 roku przewiduje się m.in. realizację zadań pozwalających otworzyć nowe, słabo rozpoznane obszary poszukiwania, w tym pod kątem niekonwencjonalnych złóż shale oil/gas i tight gas. Na Pomorzu PGNiG planuje wiercenie otworu Lubocino-3h w ramach rozwiercania struktury Lubocino, a także przeprowadzenie szczelinowania w otworze Piaski-3. Na Lubelszczyźnie kontynuowane będą analizy w otworze Lubycza Królewska-1. Ponadto na Pomorzu i Lubelszczyźnie , podano także w raporcie.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2012 roku PGNiG S.A. posiadała niżej wymienione koncesje:

• 95 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu
• 1 koncesję na rozpoznanie złoża soli kamiennej
• 225 koncesji na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż
• 9 koncesji na podziemne magazynowanie gazu (PMG)
• 3 koncesje na składowanie odpadów.





Stan zasobów wydobywalnych na dzień 31 grudnia 2012 roku wynosił:

• 89,4 mld m3 gazu ziemnego (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy)
• 20,7 mln ton ropy naftowej.

PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.