"Zwyczajne Walne Zgromadzenie PGNiG S.A. postanawia:
1. przeznaczyć zysk finansowy netto za rok 2012 w kwocie 1 918 481 599,73 złotych na zwiększenie kapitału zapasowego spółki;
2. przeznaczyć zysk zatrzymany w kwocie 625 926 472,51 złotych na zwiększenie kapitału zapasowego spółki" - czytamy w projektach uchwał na walne.



PGNiG podało w uzasadnieniu, że w najbliższych latach planuje utrzymać wysoki poziom nakładów finansowych na działalność inwestycyjną, w tym głównie na realizację projektów w zakresie działalności związanej z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, utrzymania zdolności wydobywczych oraz budowy i rozbudowy podziemnych magazynów gazu.

"W 2013 roku PGNiG zamierza przeznaczyć na inwestycje w segmencie poszukiwanie i wydobycie ok. 2,4 mld zł. W Polsce spółka planuje poszukiwanie gazu zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych (typu shale gas). W 2013 roku PGNiG planuje prowadzenie prac wiertniczych w 34 otworach (dla porównania w 2012 roku prace te wykonywano w 9 otworach)" - wyliczono.

W ramach poszukiwania złóż konwencjonalnych spółka planuje wiercenie 21 otworów na co zamierza przeznaczyć ok. 360 mln zł. Natomiast w poszukiwaniu złóż niekonwencjonalnych planowane jest wiercenie 13 otworów (przewidywane nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 500 mln). PGNiG będzie również kontynuować prace poszukiwawcze poza granicami kraju.

Reklama

"Znaczną część środków finansowych spółka zamierza zainwestować w zagospodarowanie złóż i odwiertów oraz modernizację i rozbudowę istniejących kopalni gazu ziemnego (ok. 960 mln zł). Ponadto w 2013 roku PGNiG realizować będzie projekty inwestycyjne w pozostałych segmentach działalności. Spółka prowadzić będzie m.in. budowę i rozbudowę podziemnych magazynów gazu, na co planuje ponieść nakłady w wysokości ok. 600 mln zł" - czytamy dalej.

PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.