Central European Distribution Corporation (CEDC) i jej amerykańskie spółki zależne CEDC Finance Corporation International, Inc. i CEDC Finance Corporation LLC otrzymały wyraźne poparcie wierzycieli dla proponowanej restrukturyzacji, podała spółka w komunikacie.

Restrukturyzacja finansowa ma "wyeliminować" ok. 665,2 mln USD zadłużenia z bilansów CEDC i CEDC FinCo.

"Restrukturyzacja nie obejmuje spółek zależnych działających w Polsce, Rosji, na Ukrainie i Węgrzech i nie powinna mieć żadnego wpływu na ich funkcjonowanie. Działalność prowadzona w tych krajach jest finansowana niezależnie i będzie nadal przynosiła przychody w trakcie procesu restrukturyzacji. Wszystkie zobowiązania wobec pracowników, dostawców, podmiotów, które udzieliły wsparcia kredytowego oraz organów administracji będą honorowane w toku zwykłej działalności i bez zakłóceń" - czytamy w komunikacie.

Głosowanie nad planem zostało zakończone 4 kwietnia 2013 r. Zgodnie z oficjalnym zestawieniem głosów sporządzonym przez agenta ds. głosowania i informacji CEDC, niespłaceni wierzyciele "imponującą" większością głosów zatwierdzili plan.

Reklama

>>> Czytaj również: Problemy CEDC: Historia klęski właściciela marek Bols i Żubrówka

"W szczególności oddano głosy z tytułu około 95 proc. wszystkich istniejących obligacji 2013. Plan został przyjęty przez 99,13 proc. w ujęciu ilościowym i 99,00 proc. w ujęciu kwotowym Istniejących Obligacji 2013 głosujących w sprawie planu. Ponadto, oddano głosy z tytułu około 95 proc. wszystkich istniejących obligacji 2016, z czego 97,26 proc. w ujęciu ilościowym i 97,34 proc. w ujęciu kwotowym za przyjęciem planu" - czytamy dalej.

Na rozprawie wstępnej w Sądzie Upadłościowym USA dla Delaware w Wilmington w stanie Delaware 9 kwietnia 2013 r. spółka przedstawi sądowi wnioski, które umożliwią jej płynne przystąpienie do reorganizacji. Spółka wystąpi również z wnioskiem, aby sąd zaplanował ostateczną rozprawę zatwierdzającą plan reorganizacji w ciągu 30-45 dni, podano także.

"W razie zatwierdzenia, restrukturyzacja spowoduje, że Roust Trading, spółka będąca własnością prezesa CEDC i głównego inwestora Roustama Tariko, stanie się właścicielem 100 proc. akcji zreorganizowanej CEDC będących w obrocie. Posiadacze istniejących obligacji 2016 otrzymają łącznie 822 mln USD, w tym 172 mln USD w formie gotówki, 450 mln USD w formie nowych obligacji zabezpieczonych i 200 mln USD w formie nowych obligacji zamiennych, z tytułu ich roszczeń wynoszących ogółem około 982,2 mln USD. Szacuje się, że kwota ta umożliwi posiadaczom istniejących obligacji 2016 odzyskanie około 83,7 proc. ich należności" – czytamy w informacja.

Posiadacze istniejących obligacji 2013 za wyjątkiem Roust Trading, którzy uczestniczą w odrębnej ofercie złożonej przez Roust Trading, otrzymają łącznie 55 mln USD, w tym 25 mln USD w gotówce i 30 mln USD w obligacjach Roust Trading, co pozwoli im na odzyskanie około 34,9 proc. ich należności. Posiadacze istniejących obligacji 2013, którzy nie uczestniczą w ofercie Roust Trading otrzymają proporcjonalny udział w 16,9 mln USD w gotówce zgodnie planem (wspólnie z obligacjami RTL). Posiadacze istniejących obligacji 2013, którzy uczestniczą w ofercie Roust Trading nie otrzymają w ramach planu wypłaty od CEDC ani jej amerykańskich spółek zależnych, wskazuje spółka w informacji.

Odrębnie, spółka zaakceptowała warunki udzielenia nowego niezabezpieczonego kredytu w wysokości 100 mln USD, który ma być udzielony przez podmiot zależny Alfa Group i przeznaczony na finansowanie działalności CEDC w Rosji. Kredyt został zaaranżowany dla CEDC przez jej strategicznego partnera, Roust Trading Ltd. (RTL), która uiści opłatę za przygotowanie kredytu oraz inne opłaty towarzyszące. CEDC z zadowoleniem przyjmuje możliwość wzmocnienia stosunków z jednym z jej kluczowych partnerów - Alfa Group.

Nowy niezabezpieczony kredyt na kwotę 100 mln USD zostanie udzielony spółce zależnej CEDC, tj. JSC Russian Alcohol Group (RAG) na jeden rok z możliwością przedłużenia przez strony. Zobowiązania RAG z tytułu nowego kredytu będą gwarantowane przez Roust Trading i jej podmiot powiązany Russian Standard Corporation. Zobowiązania te będą podporządkowane względem zobowiązań spółki wynikających z nowych obligacji zabezpieczonych i nowych obligacji zamiennych, które mają być wyemitowane na rzecz posiadaczy istniejących obligacji 2016 w ramach planu.

CEDC jest jednym z największych producentów wódki na świecie i największym zintegrowanym przedsiębiorstwem branży alkoholowej w Europie Środkowo-Wschodniej. CEDC produkuje alkohole m.in. takich marek jak Green Mark, Absolwent, Żubrówka, Bols, Parliament, Zhuravli, Royal i Soplica. Obecnie CEDC eksportuje wyroby na wiele rynków światowych, w tym rynek amerykański, angielski, francuski i japoński.