Dziennik Gazeta Prawna

Polska kolej może stracić unijne pieniądze na inwestycje. – Wykorzystanie w całości środków przez PKP jest już bardzo mało prawdopodobne. Istnieje realne zagrożenie, że kolej nie wykorzysta 4–5 mld zł – mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. – PKP PLK będą musiały lada dzień przyznać, że z listy wypadnie kilka kluczowych projektów, które miały się rozpocząć jeszcze w tym budżecie unijnym, np. modernizacja linii z Warszawy do Radomia – ostrzega. Czytaj więcej >>>>

Puls Biznesu

Reklama

Kanadyjska firma chce wskrzesić wydobycie węgla w chorzowskiej kopalni Barbara. Od 1993 roku jest ona zamknięta. O sprawie pisze "Puls Biznesu". Gazeta dodaje, że zamknięte przed laty, uznane za nierentowne kopalnie węgla, cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Firma Columbus Energy zastanawia się nad kupnem 60 procent udziałów w kopalni Barbara-Chorzów. Czytaj więcej >>>>

  • Niemiecka plajta, polskie kłopoty

„Puls Biznesu” pisze o spektakularnej wpadce trzech polskich biznesmenów, którzy wspięli się wysoko, zasiadając w zarządach dużych spółek i banków – Mariusza Grendowicza, obecnie prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych i byłego premiera BRE Banku, Pawła Millera, byłego prezesa Allianz Banku oraz Tadeusza Pietki, w przeszłości związanego z Allianz Bankiem i grupą Getin. Zgubiło ich dążenie do prestiżu. Wszyscy trzej, niefortunnie, związali się z niemiecką firmą inwestycyjną Deutsche Capital Management (DCM), która właśnie splajtowała, pozostawiając na bruku rozczarowanych inwestorów. Niemiecka prasa, która szeroko komentuje sprawę, podkreśla, że firma oszukała tysiące ludzi, którzy ulokowali w zamkniętych funduszach ok. 2 mld euro. W połowie 2012 roku Hans Deinboeck sprzedał ją, po 26 latach, rodzinie Kucharczyków. Dawny właściciel oraz rodzina obrzucają się teraz wzajemnie oskarżeniami o oszustwo. Dalej gazeta pisze o „enigmatycznych” interesach rodziny Kucharczyków, która ma we władaniu m.in. firmę Texon, zarejestrowaną w Elblągu oraz Texon Oil, zarejestrowaną w Niemczech, objętą, podobno, postępowaniami prawnymi. Członkiem rodziny jest m.in. były radny PO z Elbląga, Marek Kucharczyk, który w DCM zasiadał w radzie nadzorczej. Menadżerowie natomiast są dyskretni jeśli chodzi o przyczyny bankructwa DCM. Dzisiaj, za to, że skusiła ich wizja pracy dla niemieckiej spółce z tradycjami, płacą przede wszystkim reputacją.

  • Historyczna nadwyżka w handlu zagranicznym – cieszy, choć nie do końca 

Wczorajsze dane NBP na temat obrotów w handlu zagranicznych są rekordowe. W lutym nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 602 mln euro – to historyczny wynik, ponieważ od początku 2000 roku nasz handel odnotował nadwyżki tylko trzykrotnie, zawsze tylko na jeden miesiąc i nigdy nie przekroczyły one 300 mln euro. A przed 2000 rokiem prawdopodobne było jeszcze gorzej, czego nigdy się nie dowiemy, ponieważ nie były wtedy zbierane dane. Jednak, jak pisze „PB”, ekonomiści podchodzą do tej nadwyżki z rezerwą. Nie wynika ona bowiem z doskonałej koniunktury w polskim eksporcie, czy ekspansji polskich firm, ale głównie z osłabienia popytu wewnętrznego, w wyniku którego skurczył się import.

Strach o pracę – w Polsce jak w Hiszpanii

Nastroje na rynku pracy w Polsce są podobne jak w Hiszpanii. Boją się głównie młodzi. Poczucie zagrożenia utratą pracy narasta, odczuwa je już 36 proc. pracowników w naszym kraju – wynika z badania agencji Randstad. Boją się, że w ciągu najbliższego półrocza mogą stracić pracę. Co więcej, 11 proc. ocenia ryzyko utraty pracy jako duże.

Gazeta Wyborcza

  • Gazprom broni monopolu

Memorandum w sprawie ewentualnej budowy gazociągu łączącego Białoruś ze Słowacją jest częścią szerszej ofensywy Gazpromu, który broni swojej dominującej pozycji w Europie – pisze „GW”. Rosyjski monopolista oferuje Litwie obniżkę cen surowca w zamian za odłożenie wprowadzenia zasad trzeciego pakietu energetycznego, a także obniżenie opłat za transfer gazu do Kaliningradu. Koncern dąży również do wyłączenia gazociągu Opal z praw trzeciego pakietu i zdobycia monopolu na jego użytkowanie (Opal jest odnogą Nord Stream, która biegnie wzdłuż polsko-niemieckiej granicy do Czech). Moskwa naciska również na Ukrainę – utworzenie konsorcjum zarządzającego ukraińskimi rurociągami i utrzymanie transferu gazu przez ten kraj warunkuje wystąpieniem Kijowa z europejskiej Wspólnoty Energetycznej.

  • PKP chce oszczędzać. Na przetargach

Dzięki wprowadzanym zmianom w organizowaniu przetargów Grupa PKP chce zaoszczędzić nawet do 100 mln zł rocznie. Aby nie przepłacać za towary i usługi PKP chce stosować aukcje elektroniczne. Dzięki takiemu systemowi spółka kolejowa ma nadzieję ukrócić przypadki ustawiania przetargów. Innym sposobem na oszczędności przy organizowaniu przetargów są wspólne zakupy spółek z Grupy PKP.

Rzeczpospolita

  • Niebezpieczne kredyty

Program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych okazał się okazją do nadużyć. Deweloperzy obniżali ceny nieruchomości żeby klienci zmieścili się w limicie, ale za to żądali dokupienia garażu lub miejsc postojowych. Taki proceder można uznać za wyłudzanie pieniędzy od rządu, a więc przestępstwo, za które zarówno nabywcy, jak i deweloperowi może grozić grzywna, a w skrajnym przypadku – więzienie.

  • Klienci OFE przed emeryturą wrócą do ZUS

Zmiany w systemie emerytalnym, które przygotowuje rząd będą polegały między innymi na zniesieniu opłat od składek pobieranych przez OFE oraz podatku dochodowego od wypłat z IKZE. Jeśli chodzi o przenoszenie środków z OFE do ZUS, ma to następować co najmniej dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

  • Lakier zdecyduje o cenie OC

Towarzystwo ubezpieczeniowe Proama uzależni cenę ubezpieczenia samochodu w zależności od koloru jego karoserii. Według statystyk firmy, częstotliwość wypadków jest nieco wyższa od średniej w przypadku kierowców samochodów czerwonych, a z kolei niższa dla samochodów niebieskich. Ubezpieczyciel podkreśla jednak, że będzie to miało jedynie kilkuprocentowy wpływ na ocenę ryzyka.