Na rynku srebra co prawda nie widać jeszcze tak dużego odpływu środków z funduszy ETF jak na rynku złota, lecz od początku 2013 r. popyt na srebro ze strony inwestorów nie rośnie, a popyt „realny” (przemysł+jubilerzy+branża fotograficzna+zastawy stołowe) lekko spada. Czynniki te przekładają się nie tylko spadające ceny, ale także cały czas rosnący poziom zapasów srebra na giełdzie w Nowym Jorku.

Niestety perspektywy fundamentów rynku srebra zaczynają być coraz mniej sprzyjające dla właścicieli kruszcu. Od kilku lat popyt realny znajduje w stagnacji na poziomie ok. 750 mln uncji. W świetle prognoz The Silver Insitute w kolejnych latach powinien wzrosnąć do jedynie do ok. 800 mln uncji w 2015 r. Rosnący popyt ze strony branży motoryzacyjnej oraz producentów elektroniki będzie w dużej części amortyzowany mniejszym popytem ze strony branży fotograficznej i przemysłu jubilerskiego. Co więcej na stabilnym poziomie powinna utrzymywać się produkcja kruszcu - ok.1050 mln uncji. To zaś pozostawia lukę 250-300 mln uncji, którą od kilku lat wypełniał popyt inwestycyjny, dzięki któremu notowania surowca w ostatnich latach utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. Naszym zadaniem właśnie słabość popytu inwestycyjnego w kolejnych latach powinna być czynnikiem, który będzie sprzyjał spadkom cen srebra.

Ogromna ilość kruszcu w rękach inwestorów (ponad 600 mln uncji w ETF-ach i 160 mln uncji na COMEX-ie) oraz coraz mniej argumentów za dalszym kupowaniem kruszców sprawiają, że szanse utrzymywania się tak dużego jak w ostatnich latach popytu ze strony inwestorów są bardzo małe.

Wnioski

Reklama

Teoretycznie osłabienie dolara, gorsze danych o zatrudnieniu w USA i komentarze Bena Bernanke powinny sprzyjać odbiciu cen srebra i złota. Tak się jednak nie dzieje, gdyż coraz większa ilość graczy zdaje sobie sprawę z wątpliwych fundamentów rynku srebra. W tej sytuacji dalsza przecena z powodu braku szans na utrzymanie się tak dużego popytu inwestycyjnego wydaje się nieunikniona. Analogiczna sytuacja występuje na rynku złota. Tam również bez popytu inwestycyjnego rynek skazany jest na silną przecenę.

ikona lupy />
Rynek srebra - popyt vs podaż / Media