Rok temu wskaźnik Pengab wynosił 22,6 pkt.

- Majowy pomiar składnia do wniosku, że poczucie niepewności gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw topnieje wolniej, niż oczekiwaliśmy tego na początku roku. Pengab ma wartość niższą o 9 pkt i to jest powrót do poziomów, które notowaliśmy w lutym tego roku. Spadek nastąpił głównie za sprawą skorygowania wartości ocen i prognoz dotyczących wzrostu akcji kredytowej w zakresie kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska podczas konferencji prasowej.

- Pomimo tego, 60 proc. placówek bankowych ocenia, że będzie następował wzrost zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi, a 40 proc. zakłada większe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi - dodał.

>>> Czytaj również: Kredyty mieszkaniowe: marże hipotek lekko w dół

Reklama

W perspektywie dwóch kwartałów 19 proc. badanych bankowców przewiduje poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, 13 proc. poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, 15 proc. poprawę sytuacji ekonomicznie gospodarki kraju. W każdym z przypadków jest to znaczne pogorszenie ocen w stosunku do poprzednich dwóch miesięcy.

Prognoza sześciomiesięczna dla rynku bankowego zakłada zdecydowany wzrost liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych, liczby kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw. W porównaniu do kwietnia pogorszeniu uległy przewidywania dotyczące wszystkich obszarów z wyjątkiem kredytów konsumpcyjnych.

TNS Polska podał, że sytuacja na rynku kredytów gospodarstw domowych uległa pogorszeniu, Po trzech kolejnych miesiącach wzrostu w maju zanotowano spadki zarówno wskaźnika prognoz jak i ocen.

Wskaźnik prognoz wynosi 50,8 pkt jest wyższy w stosunku do stycznia o 35,4 pkt, ale niższy w stosunku do kwietnia o 6,2 pkt proc. Wskaźnik wyprzedzający na rynku kredytów dla gospodarstw domowych informuje o słabnącej perspektywie na przyszłe okresy dla kredytów mieszkaniowych oraz konsumpcyjnych. Wskaźnik oceny osiągnął 23,0 pkt, w stosunku do stycznia wzrósł o 20,2 pkt proc., a w porównaniu do kwietnia jest niższy o 7,4pkt proc.

TNS Polska podał też, że wskaźnik oceny sytuacji na rynku kredytów przedsiębiorstw wynosi 8,0 pkt, zmalał w stosunku do miesiąca poprzedniego o 1,6 pkt proc., a w porównaniu do stycznia wzrósł o 11,6 pkt proc.

Wskaźnik wyprzedzający po czterech miesiącach wzrostów spadł o 6 pkt proc. w stosunku do kwietnia. Jednak w stosunku do stycznia br. Jest wyższy o 9,8 pkt proc. Przewiduje się wzrost wartości kredytów zagrożonych.

- Spadła aktywność klientów indywidualnych na rynku depozytowym. Wskaźnik bieżący wynosi 4,6, w stosunku do stycznia jest niższy o 9,8, a w stosunku do kwietnia o 15,3. Wskaźnik wyprzedzający informujący o przyszłych tendencjach na rynku depozytów klientów indywidualnych spadł w stosunku do kwietnia o 9,5 pkt proc., osiągając wartość 0,1 – podał TNS Polska.

TNS Polska poinformował także, że po kwietniowym ożywieniu, maj przyniósł powrót wcześniejszego spadkowego trendu. Wskaźnik wyprzedzający spadł m/m o 8,8 pkt proc. i obecnie wynosi -5,8. Wskaźnik ocen spadł w stosunku do kwietnia o 5,0 pkt proc. osiągając wartość 0,4, w porównaniu do stycznia jest to spadek o 8,4 pkt proc.

>>> Polecamy: Liczba bankructw firm w Polsce wzrośnie o 10 proc. w 2013 r.