Jak podał unijny urząd statystyczny Eurostat, zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) w strefie euro wzrósł o 0,1 proc. m/m w maju br., zaś w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 1,4 proc. wobec 1,2 proc. r/r miesiąc wcześniej.

Konsensus rynkowy wynosił 1,4 proc. r/r i był zgodny w wstępną estymacją Eurostatu.

Inflacja HICP w całej Unii Europejskiej wyniosła w maju 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, zaś w ujęciu rocznym wyniosła 1,6 proc. r/r (wobec 1,4 proc. w kwietniu).

A w Polsce inflacja zwalnia

Reklama

W Polsce HICP spadł o 0,2 proc. m/m w maju br., zaś w ujęciu rocznym odnotowano inflację w wysokości 0,5 proc. wobec 0,8 proc. r/r miesiąc wcześniej.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja CPI w Polsce wyniosła w maju br. 0,5 proc. r/r (wobec 0,8 proc. w kwietniu).

>>> Czytaj więcej: GUS: Inflacja wyniosła 0,5 proc. w maju wobec oczekiwanych 0,7 proc.

Inflacja CPI różni się nieco od wskaźnika HICP. Przykładowo, drugi wskaźnik uwzględnia dodatkowo wydatki ponoszone przez cudzoziemców na zakup towarów i usług w Polsce. Co więcej, inflacja CPI mówi nam o ile więcej musimy zapłacić w stosunku do roku ubiegłego za taki sam koszyk dóbr. Z kolei wskaźnik HICP mówi o tym, jak zmieniły się koszty konsumpcji bieżącej w porównaniu do kosztów konsumpcji sprzed roku, uwzględniając zmiany jej struktury.

ikona lupy />
Euro, wykres, fot. filmfoto / ShutterStock