Obecny na miejscu Donald Tusk podkreślał, dzięki porozumieniu budowa piątego i szóstego bloku tamtejszej elektrowni może ruszyć już latem.

Premier dodał, że list o współpracy oznacza zamknięcie etapu przygotowawczego dotyczącego rozbudowy opolskiej elektrowni. "To symboliczny powrót do węgla jako nośnika energii" - stwierdził. Donald Tusk powiedział również, że od wielu lat Polska "wojowała w Unii Europejskiej, aby węgiel na nowo był narodowym skarbem". Dlatego, w jego opinii, inwestycja jest teraz "strzałem w dziesiątkę".

Zdaniem szefa rządu, rozbudowa elektrowni to także poważny krok w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego. "To może być silnik rozwoju Polski" - podsumował Donald Tusk.

Inwestycja w rozbudowę elektrowni w Opolu będzie "wysoce dochodowa" - zapewnia wicepremier Janusz Piechociński.

Reklama

Piechociński przypomniał na konferencji prasowej, że od dawna nie zgadzał się z takimi argumentami, że inwestycja może być nieopłacalna. Wicepremier twierdzi, że spółki na rozbudowie elektrowni zarobią

>>> Czytaj również: Elektrownia Opole: resort skarbu nie przewiduje zaangażowania KGHM w rozbudowę

Na początku kwietnia PGE zrezygnowała z budowy bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jednakże premier zapowiadał później chęć powrotu do tematu tej inwestycji. PGE tłumaczyła, że zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji.

>>> Czytaj również: Tusk: rząd jest gotowy do budowy elektrowni Opole, szukamy środków