Robi jednak zastrzeżenie, że w przypadku dalszej stabilizacji sytuacji rynkowej i zgłaszanego dużego popytu możliwe będzie ich przeprowadzenie. We wrześniu planowane jest przeprowadzenie jednego przetargu sprzedaży obligacji, podał resort w komunikacie.

"Na lipiec i sierpień planowane jest zawieszenie przetargów sprzedaży obligacji z zastrzeżeniem, że w przypadku dalszej stabilizacji sytuacji rynkowej i zgłaszanego dużego popytu możliwe będzie ich przeprowadzenie. We wrześniu planowane jest przeprowadzenie jednego przetargu sprzedaży obligacji" - głosi komunikat.

Podaż obligacji na rynku krajowym będzie wynikać z kształtowania się sytuacji rynkowej oraz konsultacji z inwestorami, podkreśla resort. Jeśli przetargi zostałyby zorganizowane, to ich daty byłyby następujące: 23 lipca, 7 sierpnia i 5 września.

Ministerstwo podało także, że w planie finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na III kw. br. nie są przewidziane przetargi bonów skarbowych. Przetargi zamiany w lipcu i sierpniu nie są planowane, możliwy przetarg we wrześniu (przeprowadzenie uzależnione od sytuacji rynkowej) - do odkupu byłyby oferowane obligacje zapadające w październiku 2013 r. oraz styczniu 2014 r., podano także.

Reklama

W zakresie finansowania zagranicznego, resort zakłada wpływy z międzynarodowych instytucji finansowych w wysokości do 2,0 mld euro.

"Możliwe [są] emisje publiczne obligacji na głównych rynkach zagranicznych w zależności od sytuacji rynkowej, możliwość pozyskiwania dodatkowego finansowania poprzez emisje obligacji w systemie private placement" - czytamy także w materiale.

Dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak zapowiadał wcześniej, że w miesiącach wakacyjnych resort wyraźnie ograniczy ofertę papierów skarbowych. W dobrej sytuacji rynkowej przeprowadzi po jednym w miesiącu przetargu sprzedaży obligacji o ograniczonej podaży. Zapowiadał też, że w tym okresie Polska powinna zaciągnąć kolejną transzę kredytu w Banku Światowym o wartości 1 mld euro.

>>> Czytaj też: Dobre czasy dla obligacji korporacyjnych

Ministerstwo Finansów postanowiło nie zmieniać w lipcu oprocentowania żadnych, wynika z komunikatu.

W lipcu inwestorzy będą mogli zakupić:

* obligacje dwuletnie (DOS0715), których oprocentowanie wynosi 3,00% w skali roku i jest stałe przez okres dwóch lat,

* obligacje trzyletnie (TOZ0716), oprocentowane na poziomie 3,30% w pierwszym okresie odsetkowym,

* obligacje czteroletnie (COI0717), oprocentowane na poziomie 3,50% w pierwszym okresie odsetkowym,

* obligacje dziesięcioletnie (EDO0723), oprocentowane na poziomie 4,00% w pierwszym okresie odsetkowym, podał resort.

Od lutego 2013 roku wszystkie rodzaje obligacji skarbowych można zakupić w ramach konta IKE Obligacje.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.