W samym II kwartale sprzedaż wzrosła do 386 mieszkań w porównaniu do 339 w I kwartale tego roku. W II kwartale 2013 roku Dom Development przekazał klientom 295 mieszkań, co łącznie z 519 przekazaniami w I kwartale, oznacza 814 mieszkań przekazanych w I półroczu tego roku.

„Na sprzedaż II kwartału składały się przede wszystkim mieszkania z następujących warszawskich projektów: Saska, Żoliborz Artystyczny oraz Wilno. (…) Na wynik finansowy wypracowany w II kwartale 2013 r. wpłynęły przede wszystkim przekazania mieszkań z następujących projektów: Wilno (83 mieszkania), Regaty (45), Saska (37), Oaza (35), Akropol (34)" – czytamy w komunikacie.

W maju Dom Development wprowadził do sprzedaży pierwszy etap inwestycji Żoliborz Artystyczny liczący 223 mieszkania, zaś w czerwcu ruszył drugi etap tego osiedla, obejmujący152 mieszkania. Dotychczas sprzedano już 49 mieszkań w tej lokalizacji. Na tak wysokie tempo sprzedaży tego projektu wpłynęło bardzo duże zainteresowanie klientów mieszkaniami o podwyższonym standardzie.

W II kwartale 2013 r. widoczny był również wzrost zainteresowania mieszkaniami na projektach zakończonych, które stanowiły około 40 proc. kwartalnej sprzedaży, przy około 20-proc. udziale w ofercie spółki.

Reklama

„Sytuacja na rynku pierwotnym mieszkań w II kwartale była bardzo podobna do I kwartału. Nadal obserwowaliśmy zainteresowanie zakupem mieszkań głównie ze strony dwóch grup klientów: osób decydujących się na poprawę warunków mieszkaniowych oraz inwestorów, którzy zwrócili się ku nieruchomościom po kolejnych obniżkach stóp procentowych. Obie te grupy były zainteresowane przede wszystkim mieszkaniami o podwyższonym standardzie, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze sprzedaży spółki" – powiedział prezes spółki Jarosław Szanajca, cytowany w komunikacie.

Wskazał, że w wyniku opisanych trendów po stronie popytu, w II kwartale 2013 r. po raz kolejny wzrósł udział zakupów mieszkań „za gotówkę". Podkreślił jednocześnie, że wciąż ponad połowa sprzedaży Dom Development wspierana była kredytami hipotecznymi i zmiany w warunkach ich udzielania mogą mieć istotny wpływ na rynek pierwotny nieruchomości.

Od 2006 roku Dom Development - jeden z największym deweloperów mieszkaniowych w Polsce - jest notowany na GPW. Największym akcjonariuszem firmy jest Dom Development B.V., z siedzibą w Rotterdamie, w którego posiadaniu znajduje się 61,91% akcji.

Dom Development spodziewa się, że w II połowie 2013 r. utrzyma się zainteresowanie zakupem nieruchomości o podwyższonym standardzie, a w 2014 r. oczekuje wzrostu zainteresowania mieszkaniami z segmentu popularnego, których zakup ma być wspierany przez program "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), powiedział prezes spółki Jarosław Szanajca.

„W II połowie 2013 r. zainteresowanie zakupem nieruchomości o podwyższonym standardzie w naszej ocenie może się utrzymać, w 2014 r. spodziewamy się natomiast wzrostu zainteresowania mieszkaniami z segmentu popularnego, których zakup ma być wspierany przez program MdM" – powiedział Szanajca, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie, niskie stopy procentowe zachęcają do kredytowania zakupu nieruchomości, co od 2014 roku może zostać ograniczone przez rekomendowany przez KNF obowiązkowy wkład własny.

„Nowa Rekomendacja S może okazać się mniej dokuczliwa dla beneficjentów zapowiadanego również na przyszły rok programu MdM, którzy mieliby otrzymywać od rządu środki na wkład własny w wysokości od 10% ceny mieszkania" – ocenił prezes Dom Development.

>>> Czytaj również: Obligacje korporacyjne: deweloperzy wyemitowali obligacje na 995 mln zł