W przypadku cofnięcia automatycznej redukcji wydatków, liczba zatrudnionych byłby większa o 0,9 mln osób w porównaniu do scenariusza, w którym dochodzi do automatycznej redukcji wydatków budżetowych.

Pomimo jednak, że w scenariuszu cofnięcia cięć wzrost PKB w 2014 roku byłby wyższy, a bezrobocie niższe, to polityka taka doprowadziłaby w konsekwencji do zwiększenia długu publicznego, a to ostatecznie do obniżenia wpływów i wzrostu gospodarczego do poziomu niższego, niż można się spodziewać przy obecnym scenariuszu cięć.

>>> Czytaj również: Ukraina jest jak USA: fortuny elit powstają na ukradzionych pieniądzach

Ponadto zwiększenie długu powyżej poziomu wynikającego z obowiązującego aktualnie prawa, pozbawiłoby polityków możliwości zareagowania przy polityki podatkowej na niespodziewane problemy w przyszłości. To z kolei zwiększyłoby ryzyko kryzysu fiskalnego.

Reklama

Biuro Budżetowe Kongresu USA przedstawiło swoje szacunki w odpowiedzi na prośbę kongresmena Chrisa Van Hollena, który poprosił biuro o analizę tego, jak anulowanie automatycznych cięć budżetowych wpłynęłoby na gospodarkę USA.

>>> Polecamy: Polska się zadłuża, na szczęście bardzo powoli. Zobacz ranking krajów UE