W tym tygodniu odbędą się aż trzy posiedzenia banków centralnych: w środę spotyka się Federalny Komitet Otwartego Rynku, a w czwartek Europejski Bank Centralny i Bank Anglii. Biorąc również pod uwagę piątkową publikację amerykańskiego raportu na temat zatrudnienia, dolar będzie dążył do uzyskania wsparcia.

Przemówienie Kurody

Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda zasugerował, że gospodarka japońska jest wystarczająco silna, by poradzić sobie z kontrowersyjną podwyżką VAT (o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem) z 5 proc. do 8 proc. w kwietniu, a następnie do 10 proc. w październiku 2015 r. Ponieważ Kuroda unikał stanowczych oświadczeń na temat planów BoJ w zakresie polityki pieniężnej poza już ogłoszonymi, rynek uznał stosunkowo pozytywną opinię Kurody na temat gospodarki japońskiej za nieco jastrzębią i wywindował jena mocniej do kolejnego poziomu wsparcia w parze USD/JPY (kilka pipsów dzieli go od dna chmury Ichimoku, która plasuje się nieco powyżej poziomu 97,50).

Wykres: USD/JPY

Reklama

Dzienna chmura Ichimoku nadal stanowi punkt odniesienia, ponieważ nocny dołek znajdował się blisko dolnej granicy chmury. W przypadku, gdy taka sytuacja utrzyma się przez cały tydzień, uzyskamy poziom 96,75 (zniesienie o 61,8 proc.), a następnie dołki poniżej 94,00 i gwałtowny wzrost 200-dniowej średniej ruchomej, która obecnie znajduje się na poziomie 92,50, ale szybko zbiegnie się również z poprzednimi dołkami. Opór plasuje się na górnej granicy chmury, tj. 98,75.

Co dalej?

W tym tygodniu oczy wszystkich zwrócone są głównie na posiedzenia banków centralnych, nie należy jednak zapominać, że prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, dołożył wszelkich starań, by przerzucić odpowiedzialność za politykę Fed na nadchodzące najświeższe dane, tj. na wskaźnik ISM dla zatrudnienia w sektorze przemysłowym (który zostanie podany w czwartek) oraz raport na temat zatrudnienia (w piątek), jak również wskaźnik ISM dla zatrudnienia w sektorze pozaprzemysłowym (w następny poniedziałek).

FOMC: jak już wspomniałem wcześniej przy okazji artykułu Hilsenratha, nie uważam, by obiegowe opinie, że FOMC obniży próg stopy bezrobocia w zamian za majstrowanie przy stopach procentowych, to całkowicie gołębi sygnał, ponieważ może to być próba złagodzenia bólu spowodowanego planowanym zawężeniem - gołębią marchewką. Miejmy nadzieję, że w środę uzyskamy większą jasność w tym zakresie, jednak czyż to nie ironia, że im bardziej FOMC dąży do przejrzystości, tym bardziej boi się własnego cienia na rynkach?

EBC: Najczęściej przewiduje się, że EBC zacznie podawać protokoły z posiedzeń do publicznej wiadomości, podobnie jak robi to już większość pozostałych banków centralnych, aby wzmocnić działania na rzecz przejrzystości (oraz, być może, ponieważ prezes EBC, Mario Draghi, jest już zmęczony zmiennością, którą wydaje się wywoływać każda konferencja prasowa EBC). W innym przypadku ciekawe będzie pytanie, czy otrzymamy sygnał cięcia stóp lub inne wskazówki dotyczące dalszych planów w zakresie LTRO, a w ujęciu ogólnym, czy Draghi spowoduje ponowny spadek euro po odbiciu w stronę wierzchołków przedziału w odniesieniu do dolara amerykańskiego.

BoE: Spodziewam się niewielu sygnałów dotyczących polityki pieniężnej i kontynuacji działań ze strony prezesa Marka Carneya na rzecz zmian polityki komunikacyjnej BoE teraz, gdy mocne dane brytyjskie dały bankowi centralnemu nieco odetchnąć – tj. czy BoE opublikuje bardziej rozszerzony komplet prognoz gospodarczych i politycznych i czy zobowiąże się do publikacji nowych ogłoszeń na każdym posiedzeniu, może nawet do końcowych konferencji prasowych Carneya, itp.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Japonia: czerwcowa sprzedaż detaliczna +1,6 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym +2,1 proc. i majowym +0,8 proc.

• Szwecja: czerwcowa sprzedaż detaliczna +0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz +3,6 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,3 proc./+2,1 proc. oraz majowym +3,1 proc. w ujęciu rok do roku

• Wielka Brytania: 57,7 tys. zatwierdzonych kredytów hipotecznych w czerwcu w porównaniu z przewidywanymi 59,7 tys. i majowymi 58,1 tys.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

• Wielka Brytania: lipcowy wolumen sprzedaży CBI (10:00)

• Stany Zjednoczone: czerwcowy indeks podpisanych umów sprzedaży domów (14:00)

• Stany Zjednoczone: lipcowy wskaźnik sektora wytwórczego Dallas Fed Manufacturing Index (14:30)

• Nowa Zelandia: czerwcowe pozwolenia na budowę (22:45)

• Japonia: czerwcowy wskaźnik ogólnych wydatków gospodarstw domowych (23:30)

• Japonia: stopa bezrobocia w czerwcu (23:30)

• Japonia: czerwcowy wskaźnik wstępny produkcji przemysłowej (23:50)

• Australia: zatwierdzone budowy domów w czerwcu (01:30)

• Australia: wystąpienie Stevensa z RBA (03:05)

• Japonia: lipcowy wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw (05:00)