Ponadto przeceniona korona szwedzka gwałtownie spada po publikacji słabych danych dotyczących PKB.

Dolar australijski w nocy spadł powodując istotne straty po tym, jak dane dotyczące liczby zatwierdzonych pozwoleń na budowę w czerwcu okazały się znacznie gorsze, niż przewidywano, ale również na skutek uwagi Stevensa z RBA, że dane inflacyjne nadal „umożliwiają” dalsze cięcia stóp procentowych. Dwuletnie swapy spadły z powrotem w okolice najniższego poziomu w tym cyklu wiadomości, a para AUD/USD przebiła się przez kluczowy obszar zwrotny rozciągający się ostatnio aż do poziomu 0,9130. Obecnie obszar 0,9100/30 może służyć za opór, mimo iż jesteśmy pod ostrzałem ryzyka związanego ze zdarzeniami, które znacznie utrudnia podejmowanie taktycznych decyzji technicznych w najbliższym czasie.

Mimo iż ruchy par AUD/NZD i AUD/CAD w tym kontekście są imponujące, zaczynam się zastanawiać, czy waluta nowozelandzka w szczególności nie nadgoni dolara australijskiego pod względem osłabienia. Naturalnie, struktura towarowa w przypadku Nowej Zelandii jest całkowicie odmienna, a sytuacja na rynku mieszkaniowym znajduje się na o wiele wcześniejszym etapie (nadal rośnie i jeszcze nie osiągnęła wierzchołka, jak to miało miejsce w Australii).

Jednak dolar nowozelandzki wydaje się szeroko rozciągnięty, a wierzchołek i odwrócenie mogą być spektakularne w przypadku tej waluty, w szczególności po nawrocie
i utrzymaniu się globalnych niepokojów/awersji do ryzyka. Dolar kanadyjski również wydaje się rozciągnięty, jednak zobaczmy, jak poradzi sobie pod koniec tego tygodnia. Poziom 1,0250 naturalnie wydaje się ostatecznym obszarem wsparcia, a zamknięcie tygodnia będzie bardzo interesujące.

Reklama

Szwedzkie dane dotyczące PKB okazały się słabsze, niż przewidywano – w istocie nieco negatywne w ujęciu kwartalnym, a para EUR/SEK znalazła mocne wsparcie i rozpoczęła rajd. Według mojego własnego wkładu w najbliższą prognozę długoterminową, SEK jest przeceniona, a najciekawszą propozycją wyceny może okazać się USD/SEK, mimo iż dane techniczne są nadal nieco zniechęcające.

Wykres: USD/SEK

USD/SEK to nieładny wykres, jednak utrzymanie powoli i wytrwale rosnącej linii trendu jest ważne dla potwierdzenia, że górna strona będzie stroną najmniejszego oporu w najbliższym czasie. Jeżeli utrzyma się powyżej 6,50 i powróci na poziomy powyżej czterotygodniowej, jedenastotygodniowej i czterdziestotygodniowej średniej ruchomej, w nadchodzących tygodniach możemy być świadkami testu obszaru 6,75+.

Co dalej?

Dzisiaj wszystko zależy od walki o pozycję przed jutrzejszym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) (przewiduje się korektę w dół progu stopy bezrobocia, natomiast zawężenie zakupów może nie nastąpić). Poza zgaduj-zgadulą dotyczącą bezrobocia, jutro poznamy również amerykański wskaźnik ADP.
Gdybyśmy mieli się opierać na ostatnich prawidłowościach i wziąć pod uwagę obecny okres w roku – sierpień, to, co pozwoli nam uniknąć olbrzymich niespodzianek najprawdopodobniej należy odczytywać jako „powrót do średniej” i pewne umocnienie USD z powrotem w centralne okolice ostatnich przedziałów.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia: czerwcowe pozwolenia na budowę -4,0 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca

• Japonia: czerwcowe wydatki gospodarstw domowych wyniosły -0,4 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym +1,4 proc. i majowym -1,6 proc.

• Japonia: stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 3,9 proc. w porównaniu z przewidywanym 4,0 proc. i majowym 4,1 proc.

• Japonia: czerwcowe wstępne dane dotyczące produkcji przemysłowej wyniosły -3,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i -4,8 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu
z przewidywanymi odpowiednio -1,5 proc./-2,6 proc., oraz z majowym -1,1 proc. w ujęciu rok do roku

• Australia: czerwcowa liczba pozwoleń na budowę wyniosła -6,9 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i -13,0 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +2,0 proc./0,0 proc. oraz z majowym -2,2 proc. w ujęciu rok do roku

• Japonia: wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w lipcu wyniósł 49,4 w porównaniu z 49,6 w czerwcu

• Niemcy: sierpniowy wskaźnik zaufania konsumentów GfK wyniósł 7,0 w porównaniu z przewidywanym 6,9 i lipcowym 6,8

• Hiszpania: PKB w drugim kwartale wyniósł -0,1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału i -1,7 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio
-0,1 proc./-1,7 proc. oraz z -2,0 proc. w ujęciu rok do roku w pierwszym kwartale

• Szwecja: PKB w drugim kwartale wyniósł -0,1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału i +0,6 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,1 proc./+1,0 proc. oraz z +1,7 proc. w ujęciu rok do roku w pierwszym kwartale

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

• Strefa euro: lipcowe wskaźniki zaufania w gospodarce, przemyśle, w usługach i wśród konsumentów (09:00)

• Niemcy: lipcowy wskaźnik CPI (12:00)

• Stany Zjednoczone: majowy indeks cen domów S&P/CaseShiller (13:00)

• Stany Zjednoczone: wskaźnik zaufania konsumentów w lipcu (14:00)

• Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach BRC w lipcu (23:01)

• Wielka Brytania: wskaźnik zaufania konsumentów GfK w lipcu (23:05)

• Japonia: lipcowe wskaźniki Markit/JMMA Manufacturing PMI (23:15)

• Nowa Zelandia: lipcowy wskaźnik zaufania przedsiębiorstw ANZ (01:00)

• Japonia: czerwcowa liczba rozpoczętych budów (05:00)