Jednocześnie spółki renegocjowały i podpisały umowę na odbiór rudy od KGHM International i jej przetwórstwo przez Vale w Kanadzie. Wartość umów, łącznie z przyszłą produkcją kopalni Victoria, wynosi 3,61 mld zł.

"Została zawarta umowa pomiędzy jednostkami zależnymi KGHM Polska Miedź S.A., KGHM International Ltd. i FNX Mining Company Inc., a Vale Canada Limited (...), która określa warunki ramowe realizacji przez KGHM International Ltd. projektu zagospodarowania złoża miedzi, niklu i metali z grupy platynowców Victoria, zlokalizowanego w Sudbury w Kanadzie. KGHM International Ltd. pozostanie 100% właścicielem projektu Victoria, a Vale otrzyma opłatę 'Net Smelter Return royalty' od całej przyszłej produkcji z projektu w wysokości 2,25%" - głosi komunikat.

Jednocześnie, KGHM International, FNX Mining Company i Vale zakończyły renegocjacje i podpisały umowę na odbiór całej rudy wyprodukowanej przez wszystkie kopalnie KGHM International w Zagłębiu Sudbury w Ontario w Kanadzie. Vale będzie kupować rudę polimetaliczną od KGHM International i przerabiać ją w zakładzie Clarabelle w Sudbury, należącym do Vale, podano również.

"Umowa obowiązuje przez cały okres funkcjonowania wszystkich kopalń w Sudbury, należących do KGHM International Ltd. i obejmuje także przyszłą produkcję kopalni Victoria. Wartość przedmiotu umowy w okresie 5 lat od daty jej obowiązywania - 1 stycznia 2013 do 31 grudnia 2017 szacowana jest na około 1.13 mld USD (...), tj. 3.61 mld zł" - czytamy dalej.

Pod względem zasobów miedzi KGHM znajduje się na czwartym miejscu na świecie. Łączna produkcja miedzi Grupy KGHM wyniosła 676,3 tys. ton w 2012 roku, co oznacza wzrost o 18% w stosunku do poprzedniego roku.