O blisko 12 proc. wzrosła w ostatnim roku liczba dłużników, którzy prowadzą jednoosobową firmę, wpisanych do Krajowego Rejestru Długów - dowiedział się Forsal.pl.

- Wiążemy to z rosnącym problemem zatorów płatniczych – tłumaczy Andrzej Kulik, rzecznik KRD. - Małe firmy mają bowiem największy kłopot ze ściągnięciem należności – dodaje. W ocenie KRD dla 63 proc. niewielkich firm to bariera w rozwoju działalności. Co czwarty przedsiębiorca z sektora MSP przyznaje, że kłopoty z odzyskiwaniem długów ciągle narastają. Wydłużył się okres oczekiwania na spłatę zaległości do blisko czterech i pół miesiąca.

Z badań wynika, że zaledwie 11,9 proc. mikro- i 7 proc. małych firm nie ma problemu z odzyskiwaniem długów.

>>> Zobacz, co zrobić, by nie wpaść w pułapkę zatorów płatniczych

Reklama

Nie jest to na szczęście obraz wszystkich przedsiębiorstw funkcjonujących w kraju. Ostatnie badanie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH oraz Krajowego Rejestru Długów wskazuje, że sytuacja naszych firm, jeśli chodzi o należności poprawia się. W lipcu indeks należności przedsiębiorstw wzrósł aż o 3,5 pkt. proc. i obecnie wynosi 85,7 punktu. Jest to najsilniejsze odbicie w całej historii badania, bo w dotychczasowej historii kwartalne zmiany wartości wskaźnika wynosiły przeciętnie ok. 0,8 pkt. proc. - napisano w komentarzu do badania. Spadł odsetek przeterminowanych faktur w portfelach należności polskich firm, a także skrócił się czas oczekiwania na opóźnione faktury.

Według autorów badania, tak duża poprawa oznacza, że polskim przedsiębiorstwom obecnie zdecydowanie łatwiej prowadzi się działalność niż jeszcze parę miesięcy temu. A to będzie sprzyjać szybszemu wzrostowi PKB w drugiej połowie roku.

Indeks jest odzwierciedleniem stanu i opinii przedsiębiorców dotyczących sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem; przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy; średniego okresu przeterminowania; odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności; a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów.

>>> Czytaj też: Firmy popadają w długi. Najwięcej zatorów w elektryce