Właścicieli polskich obligacji zdecydowanie bardziej niż przyszłość Jacka Rostowskiego intryguje to czy Fed ograniczy plany stymulacji gospodarki. Wczoraj Donald Tusk na Twitterze zdementował informację opublikowaną wieczorem przez „Newsweek” o rzekomej dymisji ministra. Tygodnik powoływał się na anonimowe źródła "związane ze sprawą". Wcześniej tego samego dnia premier zbagatelizował sprawę i odmówił komentarzy na temat „plotek” na temat informacji radia RMF FM o tym, że 9 sierpnia rozważał dymisję szefa resortu finansów.

Rostowski stoi przed wyzwaniem nowelizacji tegorocznego budżetu, który okazał się przeszacowany z powodu zbyt optymistycznych prognoz wzrostu gospodarczego. Dochody państwa są prawie 24 mld zł mniejsze niż zakładał wcześniej rząd. Od kilku miesięcy minister zmaga się też z reformą systemu emerytalnego, która ma się przyczynić do zmniejszenia długu publicznego.

"Wszyscy są bardziej przejęci tym, co zrobi Fed we wrześniu niż losem polskiego ministra finansów" – powiedział wczoraj Bloombergowi Jakub Taborowicz z funduszu PZU TFI SA w Warszawie. Rynek nie jest w tej drugiej sprawie przesadnie emocjonalny – dodał.

Od 21 maja wartość polskich obligacji spadła o 3,5 proc. Dzień wcześniej prezes Fed Ben S. Bernanke po praz pierwszy zapowiedział, ze amerykański bank centralny planuje ograniczenie programu luzowania, jeśli wskaźniki wzrostu gospodarczego pozostaną stabilne. Jego słowa były początkiem wielkiej wyprzedaży aktywów na rynkach wschodzących. W tym samym czasie wartość papierów dłużnych krajów strefy euro spadła o 2,1 proc. – wynika z danych zebranych przez Bloomberg oraz Europejską Federację Stowarzyszeń Analiz Finansowych (European Federation of Financial Analyst Societies).

Reklama

Te wszystkie plotki

Choć niepotwierdzone, plotki na temat Rostowskiego ostatnio się mnożą. "Dymisja Rostowskiego byłaby przesądzona, gdyby Tusk miał dobrego kandydata na jego miejsce" – informuje radio RMF FM, nie podając źródeł pogłosek. Z kolei Reuters parę dni temu podał, że w nadchodzących miesiącach odejście Rostowskiego jest bardzo prawdopodobne, ponieważ Tusk planuje zmiany w rządzie na szerszą skalę. Agencja napisała, że informację uzyskała od anonimowego urzędnika wysokiego szczebla. „To czy Rostowski zostanie w rządzie rozstrzygnie się najwcześniej w listopadzie” – powiedział z kolei dwa dni temu IAR minister gospodarki Janusz Piechociński.

„To niedobrze, że taka spekulacja nie została zdławiona przez premiera. Całe szczęście, że mamy sezon wakacyjny a rynki nie są w pełni rozkołysane” – skomentował Michał Dybula, główny ekonomista w BNP Paribas SA w Warszawie.

Złoty osłabił się o 0,3 proc. do poziomu 4,24 zł za euro o 10:45 w Warszawie, zmniejszając tym samym zysk za ten kwartał do 2,3 proc. To jednak wciąż najlepszy wynik spośród 31 głównych walut monitorowanych przez Bloomberga. Potencjalna dymisja Rostowskiego nie ma znaczenia dla rynku polskiej waluty czy obligacji, twierdzi Jens Thellesen, analityk z Jyske Bank A/S w Silkeborg w Danii.

Fed rozpocznie redukcję wsparcia dla rynku obligacji w przyszłym miesiącu, prognozują analitycy ankietowani przez Bloomberga. Teraz co miesiąc bank centralny pompuje w rynek 85 mld dolarów. Kolejne spotkanie amerykańskiego komitetu ds. otwartego rynku The Federal Open Market Committee planowane jest na 17-18 września.

Polecamy także lekturę obszernego wywiadu z Jackiem Rostowskim. Minister uzasadnia w nim m.in.swój pogląd, mówiący, że w Polsce nie ma powodu, aby stosować politykę szokowych reform.