Publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku była stosunkowo nieistotnym wydarzeniem w porównaniu z tym, czego się spodziewano, a mianowicie nienaruszonej perspektywy ograniczania tempa skupu aktywów i utrzymującej się niepewność co do terminu wprowadzenia tych zmian. Kwestia spuścizny Bena Bernankego, o której wspomniałem wczoraj, moim zdaniem sugeruje, że posiedzenie zaplanowane na 18 września to niemal pewny moment ogłoszenia przez Rezerwę Federalną ograniczenia tempa skupu aktywów; wczoraj rozpoczęła się też zgadywanka, czy będzie to 15, 20, czy 25 milionów dolarów miesięcznie oraz jakie będą proporcje papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką i papierów skarbowych.

Po pewnych fluktuacjach związanych z publikacją protokołu rynek kupował dolara, co wskazuje na to, iż wydźwięk protokołu zinterpretowano jako „jastrzębi”; musimy jednak pamiętać, że kupowanie dolara rozpoczęło się z bardzo niskich poziomów, więc można argumentować, że przedtem rynek się jedynie zagalopował. W każdym razie, tak jak to omówię poniżej, sytuacja techniczna jest dużo bardziej interesująca dla grających na wzrosty w dolarze amerykańskim, gdy osłabienie sprzed publikacji protokołu zostało już dość mocno odrzucone.
W wyniku zamieszania po publikacji protokołu nastąpił krótki popłoch i sprzedawanie dolara, co być może w jakiś sposób wiązało się z nowym “mechanizmem” omawianym w protokole, zinterpretowanym przez Reuters jako sposób na “wyprowadzenie gotówki” z systemu; ale dyskusja przedstawiona w protokole nie ma takiego wydźwięku, więc zastanawiam się, czy nie ma to jakiegoś związku z reagowaniem na coraz poważniejszy niedobór zabezpieczeń dla transakcji repo. W każdym razie rynek zdecydował się to teraz zignorować, ale będziemy to mieć na radarze i przyglądać się ewentualnym zmianom.

W nocy silniejsze niż oczekiwano dane dotyczące szacowanej wartości wskaźnika PMI dla przemysłu w Chinach przyciągnęły mniej uwagi, niż to się dzieje zazwyczaj; jednak jest to dość istotne wydarzenie, biorąc pod uwagę, że to ankieta przeprowadzana przez HSBC/Markit, która teoretycznie powinna obejmować mniejsze przedsiębiorstwa z sektora prywatnego, a nie te bardziej bezpośrednio zależne od kontroli państwa, mające większą wagę w oficjalnej ankiecie. Mimo wszystko jednak po tych wydarzeniach trudno dostrzec jakiekolwiek oznaki świętowania w dolarach australijskim i nowozelandzkim, gdyż w nocy AUD/USD znowu przebiła poziom 0,9000. Przypuszczam, że przyczyną jest klimat awersji do ryzyka po publikacji protokołu FOMC, jak również informacje o ograniczaniu luzowania ilościowego.

Co dalej?

Reklama

Najważniejszą kwestią będzie teraz to, czy rynek nadal będzie się karmił obawami o zmianę reżimu ku mniej akomodacyjnej postawie Rezerwy, a także, czy te obawy rozprzestrzeniają się z rejonów, które najbardziej to odczują – tzn. z rynków wschodzących. Już widzimy załamanie walut rynków wschodzących, rynków akcji i obligacji, a to przecież tylko przewidywania jedynie co do przyszłego spowolnienia tempa ekspansji bilansu Rezerwy.

Przyglądajcie się pozostałym wstępnym wskaźnikom PMI dla Europy za sierpień, które pojawią się wkrótce po rozczarowującym zestawie danych z Francji; następnie wypatrujcie mniej istotnych danych z USA, które zostaną opublikowane później. Do końca tygodnia w kalendarzu nie ma już wiele interesujących wydarzeń.

Wybrane spostrzeżenia techniczne/inwestycyjne

EUR/USD – W poniedziałek sugerowałem, że “ci, którzy planują zajmowanie krótkich pozycji, powinni rozważyć wstrzymanie się w oczekiwaniu na test wyższych poziomów i taktyczny zwrot w okolicach poziomu 1,3400.” Cóż, właśnie mamy ten układ, zobaczymy, jak to się dalej ułoży. Poziom 1,3373 to dzienny piwot, ważne, byśmy pozostali poniżej 1,3400. W końcu możemy zejść z powrotem ku 1,3200, jeśli 1,3300 zostanie szybko pokonany.

EUR/USD - Rejon 1,3200 to być może interesujący obszar, jeśli parze tej uda się wydostać ze strefy 1,3300/1,3280.EUR/GBP – 0,8580/0,8600 nadal jest kluczowym oporem. Okazuje się, że 0,8500 to twardy orzech do zgryzienia.
USD/CHF – Zachęcająco wygląda powrót tej pary znów powyżej poziomu 0,9200, który jest teraz istotnym wsparciem. Następną ważną zmianą jest skok w okolice 0,9350/0,9400.
USD/JPY – Wszystkie oczy są utkwione w poziomie oporu na 98,75. Nie jestem pewien, czy spodziewać się dużego skoku w górę, jeśli awersja do ryzyka się utrzyma, ale w ostatnim czasie tego typu korelacje były w najlepszym przypadku chwiejne, więc zobaczymy, co się stanie. Jeśli nie uda się podtrzymać rajdu wywołanego wczorajszymi wydarzeniami, będzie to duże lokalne rozczarowanie.
EUR/JPY – Para ta pnie się wolno pod górę, ale zobaczymy, czy ten rajd zakończy się w rejonie 131,00/132,00.
GBP/USD – 1,5625 jest pierwszym poziomem oporu, po którym daleko w górze na 1,5671 pojawia się dzienny piwot. Wsparcie kształtuje się na poziomie 1,5575, a potem może na 1,5500.
USD/CAD – w grę wchodzą teraz poziomy 1,0450-1,0500, wsparcie mamy na 1,0450 i w następnej kolejności spoglądamy w kierunku 1,0600.




Najważniejsze dane ekonomiczne

• Chiny – w sierpniu wstępny PMI w przemyśle wg HSBC/Markit wyniósł 50,1 pkt. wobec przewidywanych 48,2 pkt. i 47,7 pkt. w lipcu.
• Szwajcaria – w lipcu bilans handlowy wyniósł 2,38 mld wobec przewidywanych 2,60 mld i 2,73 mld w czerwcu.
• Francja – w sierpniu wstępny wskaźnik PMI w przemyśle wyniósł 49,7 pkt. wobec przewidywanych 50,2 pkt. i 49,7 w lipcu.
• Francja – w sierpniu wstępny wskaźnik PMI w sektorze usług wyniósł 47,7 pkt. wobec przewidywanych 49,2 pkt. i 48,6 pkt. w lipcu.


Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

• Szwecja – stopa bezrobocia w lipcu (07:30)
• Niemcy – wstępny wskaźnik PMI w przemyśle/usługach w sierpniu (07:30)
• Strefa euro – wstępny wskaźnik PMI w przemyśle/usługach w sierpniu (08:00)
• Szwecja – wystąpienie Kerstin af Jochnick z Riksbank (08:00)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• Kanada – sprzedaż detaliczna w czerwcu (12:30)
• Stany Zjednoczone – indeks cen domów w czerwcu (13:00)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów (Consumer Comfort Survey) wg Bloomberga (13:45)
• Stany Zjednoczone – indeks wskaźników wyprzedzających w lipcu (14:00)
• Stany Zjednoczone, Rezerwa Federalna w Kansas City – wskaźnik aktywności przemysłu w sierpniu (15:00)
• Stany Zjednoczone – Wystąpienie Fishera z amerykańskiej Rezerwy Federalnej (17:30)