Spodziewają się oni inflacji miesięcznej w wysokości ok. 0,2 proc. wobec deflacji wynoszącej 0,3 proc. w sierpniu.
"Eksperci MG oczekują, iż we wrześniu 2013 r. ceny wzrosną o około 0,2 proc. w relacji do sierpnia br. głównie na skutek drożejącej żywności oraz paliw. Roczny wskaźnik inflacji we wrześniu 2013 r. powinien wzrosnąć nieznacznie do 1,2 proc." - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.
Według GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2013 r. spadły o 0,3 proc. względem lipca br., zaś w ujęciu rocznym były wyższe o 1,1 proc. Dane te były zgodne z oczekiwaniami analityków ministerstwa oraz konsensusem rynkowym.
"Głównym czynnikiem, który miał wpływ na tempo inflacji w lipcu 2013 r. był spadek cen żywności, który obniżył wskaźnik o 0,28 pkt proc. Zgodnie z oczekiwaniami rosły zaś ceny transportu, choć ich wpływ na ogólny wskaźnik wyniósł jedynie 0,04 pkt proc" - czytamy dalej w komentarzu.
Ekonomiści bankowi spodziewają się dalszego, stopniowego wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach, do ok. 1,5 proc. r/r na koniec tego roku. Cel inflacyjny (2,5 proc.) powinien być osiągnięty - według nich - około połowy 2014 r.
>>> Czytaj również: Bliskość strefy euro znów pomaga gospodarkom Polski, Czech i Węgier