Weszła w życie w miniony poniedziałek i pozwala bankowi centralnemu na kupowanie akcji spółek infrastrukturalnych, takich jak Krajowa Izba Rozliczeniowa. NBP chce kupić część akcji KIR od jej dwóch największych udziałowców: Banku Pekao i BZ WBK. W wyniku transakcji NBP stanie się największym akcjonariuszem KIR z udziałem sięgającym 43 proc. akcji.
Przemysław Kuk, dyrektor biura prasowego NBP, odmówił komentarza, a Anna Olszewska, rzeczniczka KIR, stwierdziła, że naszych informacji nie może potwierdzić ani im zaprzeczyć.
Krajowa Izba Rozliczeniowa to zarządca systemu Elixir, za którego pośrednictwem przechodzi większość przelewów międzybankowych realizowanych przez klientów indywidualnych i firmy w Polsce. Miesięcznie realizowanych jest ponad 100 mln przelewów Elixir.
Udziałowcy KIR to kilkanaście instytucji finansowych, z czego większość to banki komercyjne. NBP ma niecałe 6 proc. akcji KIR, podobnie jak większość pozostałych udziałowców. Jednak dwóch z nich – Pekao oraz BZ WBK w wyniku dotychczasowych fuzji i przejęć mniejszych konkurentów, będących również udziałowcami w KIR, stało się największymi akcjonariuszami i mają odpowiednio 34,4 proc. oraz 14,2 proc. udziałów w tej spółce. Po odsprzedaży części swoich papierów bankowi centralnemu udziały każdego z nich mają spaść do 5,74 proc., czyli do poziomu, na jakim znajdują się udziały większości pozostałych komercyjnych banków.
Reklama
Zdaniem osoby zbliżonej do transakcji decyzja NBP o zakupie akcji KIR to efekt lobby kilku banków, których udziały w rynku przelewów są o wiele większe niż ich reprezentacja właścicielska w izbie. Zdaniem naszego rozmówcy ta sytuacja utrudniała podejmowanie strategicznych decyzji co do rozwoju KIR. Przykładem może być proces wdrażania systemu szybkich przelewów Express Elixir. Prace nad nim trwały od kilku lat, ale przedłużały się, gdyż właściciele KIR nie byli w stanie podjąć ostatecznej decyzji o wprowadzeniu systemu na rynek. Zniecierpliwiony inercją BRE Bank, jeden z udziałowców KIR, podjął nawet współpracę z Blue Media, firmą, która zaproponowała rozwiązanie konkurencyjne wobec KIR.
Po operacji zaplanowanej przez NBP zarządzanie izbą rozliczeniową ma być łatwiejsze. Decyzja NBP ma też zapobiec przejęciu części udziałów w KIR przez podmiot zagraniczny. Z naszych informacji wynika, że zainteresowanie zakupem dużego pakietu akcji izby wyrażała firma Vocalink, największa izba rozliczeniowa w Wielkiej Brytanii.