"To będzie nowa licencja bankowa. Wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego złożymy na przełomie tego i przyszłego roku, a obecnie jesteśmy w toku uzgodnień z urzędem Komisji co do treści wniosku i zasad współpracy banku hipotecznego z bankiem uniwersalnym. Biorąc pod uwagę proces licencyjny, zakładamy, że bank rozpocznie działalność na przełomie 2014/2015 roku" – poinformował Kozłowski.

Dodał, że bank wykorzysta zasoby ludzkie, aktywa, umowy najmu znajdujące się obecnie w przejmowanym Nordea Bank Polska do zbudowania nowej instytucji.

Kozłowski powiedział, że spodziewa się, iż bank hipoteczny, który będzie nosił nazwę PKO Bank Hipoteczny będzie udzielał kredytów na "swoją książkę" z początkiem 2015 roku.

"Szacujemy, że bank hipoteczny będzie realizował ok. 30% naszej obecnej produkcji. Kredyty, które nie będą spełniały bardziej restrykcyjnych warunków, nałożonych przez ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych, będą udzielane, tak jak obecnie, przez PKO Bank Polski na swój własny bilans" - powiedział.

Reklama

Dodał, że w związku z nowelizacją Rekomendacji S poziom LTV dla kredytów hipotecznych w bankach detalicznych będzie się stopniowo obniżać. W bankach hipotecznych oczekiwany poziom LTV wynosi obecnie 85%.

"Robi się przestrzeń do tego, aby docelowo 50-60%, a nawet 70% nowej produkcji kredytów hipotecznych lądowało w banku hipotecznym. Z jednej strony - będzie nacisk Komisji, aby udzielać kredytów bezpieczniejszych, a z drugiej strony - będzie wola banków, żeby przesuwać większą część produkcji do banków hipotecznych w celu ich refinansowania listami zastawnymi" - podkreślił Kozłowski.

PKO BP już wcześniej informował, że w celu dywersyfikacji źródeł finansowania długoterminowych zobowiązań klientów chce wykorzystywać dłuższe pasywa, w tym m.in. listy zastawne i planuje utworzyć bank hipoteczny do końca 2014 roku.

>>> Czytaj też: UOKiK zgadza się na przejęcie Nordei przez PKO BP