W pierwszej kolejności uczestnicy platformy będą mogli zawierać transakcje, których przedmiotem jest energia elektryczna i prawa majątkowe do świadectw pochodzenia, podała giełda w komunikacie. Kolejnymi towarami mogą być biomasa czy węgiel.

Obrót towarami odbywa się przy pomocy elektronicznego systemu kojarzenia ofert GlobalVision firmy Trayport - wyspecjalizowanej platformy elektronicznej, służącej m.in. do wspomagania obrotu towarami, w formule transakcji OTC. Zawierane w ten sposób transakcje mają charakter umowy dwustronnej pomiędzy partnerami handlowymi, których oferty zostały skojarzone za pośrednictwem systemu elektronicznego. Oferta handlowa InfoEngineOTC jest uzupełnieniem oferty spółek Grupy Kapitałowej GPW w zakresie poszczególnych produktów, które w naturalny sposób są przedmiotem obrotu poza segmentem giełdowym.

InfoEngineOTC będzie specjalizować się w produktach, które nie są standardowymi produktami giełdowymi, posiadają indywidualne zasady rozliczeń i płatności określone w umowach ramowych pomiędzy uczestnikami (m.in. energia na potrzeby własne odbiorcy końcowego).

"Uważam, że w najbliższych latach na naszym rynku rosnąć będzie zarówno wolumen energii przechodzący przez giełdę, jak i przez sektor OTC. Zawsze wydawało mi się nienaturalne, że w tym drugim nowoczesne narzędzie do wspomagania handlu oferowały wyłącznie podmioty zagraniczne. Grupa kapitałowa GPW ma naturalny potencjał do tego, by zaoferować uczestnikom rynku interesującą alternatywę" - powiedział prezes WSEInfoEngine Grzegorz Onichimowski, cytowany w komunikacie.

Reklama

Zaznaczył, że nie traktuje jednak energii jako podstawowego produktu, jakim klienci mieliby obracać przy wykorzystaniu oferowanego rozwiązania. W jego ocenie, to jest dopiero pierwszy mały krok.

"Dopiero wówczas, gdy z naszą pomocą będzie można zawierać transakcje na kilku rynkach towarowych, takich jak choćby biomasa czy węgiel, powinien się ujawnić cały potencjał oferowanych przez nas narzędzi" - dodał Onichimowski.

Pierwszymi towarami udostępnionymi na platformie są energia elektryczna oraz prawa majątkowe. Na życzenie uczestnika mogą być oferowane za pośrednictwem platformy indywidualne profile jak i terminy dostawy. Kojarzenie ofert odbywa się bezpośrednio pomiędzy uczestnikami platformy, którzy mają aktywne powiązania bilateralne w postaci tzw. umów ramowych określających zasady bezpośredniego rozliczania transakcji pomiędzy nimi (np. zgodnymi ze standardem EFET). Transakcje dotyczące praw majątkowych, których terminy i ceny zostaną uzgodnione między stronami za pośrednictwem InfoEngineOTC, będą musiały być zrealizowane na Towarowej Giełdzie Energii poprzez zawarcie transakcji pozasesyjnej.

WSEInfoEngine należy do Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w skład której wchodzą również Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych. Działalność WSEInfoEngine S.A. podzielona jest na trzy podstawowe filary: prowadzenie platformy obrotu towarami w segmencie OTC - InfoEngineOTC, usługi energetyczne dla uczestników rynku energii, w skład których wchodzą: InfoEngineOR - świadczenie usług operatora rynku na rzecz uczestników rynku energii i InfoEngineUE – usługi energetyczne i doradcze dla uczestników rynku energii: odbiorców przemysłowych, przedsiębiorstw obrotu oraz wytwórców energii, działalność doradcza, projektowa i wdrożeniowa dla potrzeb spółek z Grupy Kapitałowej GPW.