"Dobre wyniki III kwartału były możliwe dzięki zwiększeniu wartości udzielonych pożyczek, utrzymania procentowego wskaźnika utraty wartości należności od klientów w skali roku na średnim poziomie w ramach docelowego przedziału oraz dalszej kontroli kosztów. Rezultatem tych działań był wysoki wzrost zysku bazowego o 6,8 mln GBP, przed uwzględnieniem korzystnego wpływu wzmocnienia kursów walut w wysokości 2,0 mln GBP, częściowo zniwelowany przez koszty inwestycji na nowych rynkach w wysokości 1,7 mln GBP oraz wyższe koszty rabatów udzielanych za wcześniejszą spłatę kredytów w wysokości 1,8 mln GBP w Polsce" – podała spółka w komunikacie.

Przychody grupy w III kw. wzrosły o 11,1 proc. r/r do 189 mln GBP. Wskaźnik koszty do dochodów poprawił się o 1,1 pkt proc. w skali roku do 39,5 proc., po uwzględnieniu kosztów wejścia na nowe rynki.

Wartość udzielonych pożyczek wzrosła o 12,7 proc. w skali roku do 264,4 mln GBP. Średni stan należności od klientów netto wyniósł 719,5 mln GBP i wzrósł o 16,6 proc. w skali roku. Liczba klientów zwiększyła się o 4 proc. w skali roku do ponad 2,5 mln na koniec września.

"W tym kwartale udało nam się osiągnąć znaczny postęp dzięki rozszerzeniu działalności na Litwę i Bułgarię oraz dalszemu wdrażaniu oferty pożyczek o dłuższym terminie i zastosowaniu preferencyjnych cen wobec naszych najlepszych klientów. Wyniki operacyjne za III kwartał były bardzo dobre. Udało nam się uzyskać wyraźniejszy wzrost przychodów, a liczba naszych klientów przekroczyła 2,5 miliona. Mamy wszelkie podstawy, aby uzyskać dobre wyniki na koniec roku 2013." - powiedział dyrektor generalny Gerard Ryan, cytowany w komunikacie.

Reklama

Narastająco w I-III kw. zysk przed opodatkowaniem wyniósł 74,8 mln GBP, co oznacza wzrost o 28 proc. w skali roku przed uwzględnieniu pozytywnego wpływu korzystnych kursów walut w wysokości 5,8 mln GBP, kosztów inwestycji na nowych rynkach w wysokości 2,4 mln GBP oraz dodatkowych kosztów rabatów udzielanych za wcześniejszą spłatę w wysokości 8,2 mln GBP.

Przychody w ciągu 9 miesięcy wzrosły o 9,9% w skali roku do 549,3 mln zł. Wartość udzielonych pożyczek w I-III kw. wzrosła o 13,5 % w skali roku do 750,9 mln GBP. Średni stan należności od klientów netto wyniósł 691,7 mln GBP i wzrósł o 15,2 proc. w skali roku.

>>> Czytaj też: Provident coraz silniejszy jako lider rynku pożyczek

"Jakość pożyczek jest wciąż dobra, dlatego wskaźnik utraty wartości należności od klientów jako procent przychodu w ujęciu rocznym jest stabilny i wynosi 26,8%, mieszcząc się w docelowym przedziale 25% - 30%" - podano także.

IPF podał, że nadal rozwija geograficzny obszar działalności i opracowuje nowe produkty. W lipcu spółka weszła na rynek na Litwie, we wrześniu do Bułgarii; dodatkowo powiększyła zespół zarządzający pracą przedstawicieli w Rumunii i otworzyła kolejny nowy oddział w Meksyku.

"W Meksyku nadal wykazujemy wzrost i wdrażamy podstawowy cel, jakim jest uzyskanie do roku 2015 zysku w wysokości 33 GBP z pojedynczego klienta. Wykazany zysk wzrósł o 50% do 3,0 mln GBP, natomiast zysk z pojedynczego klienta w ujęciu rocznym wynosi obecnie 18 GBP (III kw. 2012 r.: 14 GBP)"- podała spółka.

IPF ocenia, że działalność na Litwie rozwija się pomyślnie, po otwarciu pierwszego oddziału spółki w Wilnie, został otwarty kolejny oddział w Kownie, zaś do końca roku IPF planuje ekspansję jeszcze w czterech innych miejscach.

"We wrześniu weszliśmy na rynek w Bułgarii. Działalność operacyjną prowadzimy za pośrednictwem oddziału w Sofii, planujemy również wejście do kolejnych trzech dużych miast przed końcem bieżącego roku. W obu krajach skupiamy się na budowaniu świadomości marki i rozwoju bazy przedstawicieli i klientów" - podała spółka.

IPF poinformował, że program wykupu akcji o wartości 60 mln GBP, ogłoszony w półrocznym sprawozdaniu finansowym, jest bliski ukończenia. Dotychczas grupie udało się wykupić ok. 8,4 mln akcji za kwotę ok. 52 mln GBP.

IPF - właściciel Provident Polska - jest notowany na warszawskiej giełdzie od marca 2013 r.