W rankingu Politechniki Warszawskiej "JST Zrównoważonego Rozwoju" wśród miast na prawach powiatu zwyciężyła Warszawa, najlepszą gminą miejsko-wiejską okazało się Nowe Warpno w województwie zachodniopomorskim. W kategorii gmin miejskich wygrała Krynica Morska, a spośród gmin wiejskich bezkonkurencyjny okazał się Kleszczów położony w województwie łódzkim.

Autor zestawienia, profesor Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej wyjaśnia, że najskuteczniej młodych i przedsiębiorczych Polaków przyciągają gminy dbające o jakość życia mieszkańców. Chodzi nie tylko o stworzenie miejsc pracy, ale też szans rozwoju i edukacji.

>>> Czytaj też: Które państwa są najlepsze do życia dla emigrantów? Zobacz ranking

Wśród wyróżnionych gmin znalazła się podwarszawska Lesznowola. Wójt gminy, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, podkreśla, że oprócz wykorzystania bliskości stolicy, kusi przedsiębiorców szybką i sprawną obsługą oraz niskimi podatkami.

Ranking powstał w oparciu o 16 wskaźników z trzech obszarów rozwoju: gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska. W rankingu uwzględniono wszystkie polskie miasta i gminy oraz wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego (pod uwagę brano m.in. wydatki na transport i łączność, liczbę osób pracujących czy wydatki inwestycyjne).

Ranking JST Zrównoważonego Rozwoju:

Legenda:

Żółte - miasta na prawach powiatu

Czerwone - gminy wiejskie

Zielone - gminy miejsko-wiejskie

Fioletowe - gminy miejskie

Polecamy: Oto gminy z największym odsetkiem osób korzystających z pomocy społecznej