Pomimo poważnego zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach, biorący udział w ankiecie obcokrajowcy najchętniej na miejsce do życia wybraliby Chiny. Z badania wynika, że w Azji czekają na zagranicznych pracowników pensje wyższe niż w innych częściach świata. Średnia dla rocznych zarobków obcokrajowców w Azji to 74 tys. dolarów.

>>> Czytaj też: Praca za granicą: ranking krajów oferujących najlepsze warunki zatrudnienia

Na pozostałych kontynentach - co najmniej o 10 tys. dolarów mniej. Azja ma również tę przewagę nad Europą, że życie jest tam po prostu tańsze. W Europie dużym obciążeniem dla obcokrajowców są na przykład wysokie opłaty za transport publiczny i podatki.

Na kolejnych miejscach za Chinami uplasowały się Niemcy, Singapur, Kajmany i Australia.

Reklama

Eksperci banku HSBC opracowali ranking już po raz szósty. Powstał on na podstawie ankiety internetowej przeprowadzonej w ponad 100 krajach. W tym roku za pośrednictwem firmy badawczej YouGov przepytano ponad 7000 osób obcokrajowców, którzy osiedlili się poza swoją ojczyzną.

Autorzy raportu w porównaniach uwzględnili cztery, według nich, podstawowe obszary życia emigrantów: uwarunkowania gospodarcze, doświadczenia, wychowanie dzieci oraz wydatki. W przypadku wychowania dzieci (autorzy uwzględnili tu m.in. koszty i jakość edukacji) najbardziej przyjaznym krajem okazały się Niemcy, natomiast najbezpieczniejszym Singapur.

Pod względem klimatu gospodarczego najlepiej ocenianym przez obcokrajowców krajem do życia okazała się Szwajcaria, Chiny wylądowały dopiero na drugim miejscu, a na trzecim Katar. W tej kategorii porównano m.in. poziom zarobków i wydatków oraz wzorce oszczędzania i inwestowania w danym kraju.

Autorzy raportu wyróżnili także Londyn jako miasto, które przyciąga dużo wysoko wykwalifikowanych imigrantów, szczególnie z branży nowych technologii i finansów.