Nieco tę skalę reakcji tonowała wyższa od oczekiwań publikacja danych nt. amerykańskiego PKB. W efekcie na polskim rynku stopy procentowej doszło do gwałtownego spadku kwotowań. Poza samą zmianą stóp procentowych, EBC zapowiedział również dalsze utrzymywanie wysokiej płynności systemu, a także niskich lub niższych stóp w długim okresie. Według EBC wyraźnie w dół przesunęły się perspektywy dla inflacji w strefie euro, co było jedną z podstaw decyzji. M Draghi nie wykluczał też przyszłego użycia innych instrumentów mających na celu wsparcie gospodarki Eurolandu.

Kolejnym wydarzeniem na rynku krajowym była aukcja obligacji skarbowych. W ofercie znalazły się papiery OK0116 i PS0718, a podaż ustalona została na 4-7 mld PLN. Inwestorzy zgłosili popyt na poziomie 14,67 mld PLN, a emisja wyniosła 7,96 mld PLN. Ministerstwo Finansów zaakceptowało rentowności odpowiednio na: 2,983% i 3,589%. Zarówno wartość popytu jak i emisji były wyższe od naszych oczekiwań. Zapewne istotny wpływ na wynik aukcji miał jeszcze napływ środków z wykupu DS1013 oraz wypłaty odsetek od obligacji, ale również środowa konferencja NBP. Po ogłoszeniu wyników aukcji rentowności lekko spadły.

Ostatecznie dzień zakończył się na poziomach dużo niższych niż w środę. Naszym zdaniem jednak silne wzrosty cen obligacji miały charakter krótkoterminowej korekty.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama