Produkt Krajowy Brutto, wyrażony w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego i niewyrównany sezonowo, wzrósł o 1,9 proc. w ujęciu rocznym w III kw. 2013 r. wobec 0,8 proc. wzrostu w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim (tzw. eksperymentalnym) szacunku tych danych.

"W III kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7 proc." - głosi komunikat.

Jedenastu analityków uwzględnionych w zestawieniu ISBnews spodziewało się, że wzrost PKB w III kw. 2013 roku wyniósł średnio 1,69 proc. Ministerstwo Gospodarki szacowało, że wzrost PKB w III kw. wyniósł ok. 1,7 proc. rok do roku, a Ministerstwo Finansów - ok. 2 proc.

Reklama

Zdaniem Bartosza Sawickiego z TMS Brokers, dzisiejsze dane o PKB to kolejny dowód, że dołek koniunktury mamy już za sobą. „Wzrost był wyższy niż oczekiwał rynek i przekroczył także nasze szacunki. Te informacje na pewno będą miały wpływ na wizerunek polskiej gospodarki” – mówi Sawicki.

„Przyspieszenie wzrostu to najprawdopodobniej efekt wzrostu wewnętrznego popytu, który po części jest rezultatem większych wydatków konsumentów” – uważa Piotr Kalisz, główny ekonomista Citigroup w Warszawie, cytowany przez agencję Bloomberg.

Narodowy Bank Polski zapowiedział w zeszłym tygodniu, że będzie utrzymywał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie co najmniej do połowy 2014 roku. Według najnowszych danych GUS, sprzedaż detaliczna we wrześniu rosła już piąty miesiąc z rzędu. Z kolei dane banku HSBC pokazują, że sektor przemysłowy w Polsce rozwija się najmocniej od ponad dwóch lat.

Tuż po publikacji danych o PKB złoty umocnił się do 4,1906 za euro. Przed godziną 11:00 WIG30 rósł o 1,3 proc., a WIG 20 o 1,42 proc.

„Złoty zareagował umocnieniem, ale nie ma to większego znaczenia dla notowań naszej waluty w najbliższym czasie. EURPLN spadł po publikacji z 4,1950 do 4,1850. Owszem, rynek docenił dobre informacje z Polski, ale dla inwestorów ważniejsze są przyszłe zmiany stóp procentowych, a te zgodnie z zapowiedziami RPP mają pozostać bez zmian do końca I półrocza” – komentuje Bartosz Sawicki.

Sawicki podkreśla jednak, że dzisiejsze dane to wstępne odczyty. „GUS nie dysponuje jeszcze kompletem informacji, dlatego część z nich została oszacowana ekonometrycznie. Oznacza to, że możliwe są jeszcze rewizje. Na bardziej dokładne informacje, m.in. o spożyciu indywidualnym i nakładach brutto na środki trwałe będziemy musieli poczekać do końca tego miesiąca. Spodziewamy się jednak, że lepsze dane o PKB to efekt przyspieszenia popytu wewnętrznego” – tłumaczy analityk.

Kolejny szacunek PKB za III kwartał 2013 roku zostanie opublikowany przez GUS 29 listopada.

>>> Czytaj też:

Projekcja NBP: prognozy dynamiki PKB, stopy bezrobocia i inflacji 2013-2015

EBOR: PKB Polski wzrośnie o 2,3 proc. w 2014 r.

ikona lupy />
Produkt Krajowy Brutto wyrównany sezonowo dynamika realna, kwartał poprzedni = 100, źródło: GUS / Media